اجتماعی

2879
۹ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: محمد اسحق اکرمی

تولید برق به کمک امواج رادیویی در بامیان

حسین‎داد اصغری، پسر نوجوان و مخترع بامیانی، دستگاهی را ساخته که قادر به تولید ۳٫۵ ولت برق به کمک امواج رادیویی است. رو این دستگاه را آزمایش کرده و نتایج کار آن مثبت بوده است. اصغری به کلید گفت در اطراف ما امواج‏های مختلفی وجود دارد که بدون استفاده به هدر می‎رود. وی اما افزود که پس از این بامیانی‎ها می‎توانند با استفاده از این دستگاه، خانه‎های شان را نوردهی و روشن کنند.
حسین‎داد اصغری برای ساخت این دستگاه کوچک حدود یک و نیم هفته زمان صرف کرده است. این نوجوان بامیانی آرزو دارد تا روزی بتواند با اندک‎ترین هزینه، خانه‎های افغان‎ها را با انرژی برق روشن کند.
این مخترع جوان در منطقه کالوی ولسوالی شیبر ولایت بامیان زندگی می‎کند. او متعلم صنف یازدهم مکتب و ۱۷ ساله است. او یک پسر بااستعداد و دارای ذهن خلاق و مبتکر است. وی از  پنج سال پیش بدین‎سو دست به اختراعات مختلفی زده است. اصغری تاکنون توانسته است راکت، طیاره بی‎پیلوت، اسکواتور و لنگر نیز بسازد.
این نو جوان بامیانی در حدود یک ماه پیش، نمایندگی بین‎المللی مخترعان جهان را نیز در بامیان فعال کرد. او یک کورس آموزشی را به شکل رایگان برای جوانان بامیانی ایجاد نموده و کسانی را که علاقمندی به امور تکنالــوژی دارنــد مــورد آموزش قــرار مــی‎دهـد. حسین‎داد اصغری تصمیم دارد که این جوانان را پس از آموزش و اختراع پدیده‎های جدید در عرصه تکنالوژی، راهی مسابقات بین‎المللی در بخش اختراع و ساخت وسایل تکنالوژی کند.
حسین‎داد اصغری سال گذشته نیز موفق به تولید ۳٫۵ ولت انرژی برق با استفاده از کچالو شده بود. این اختراع او مورد حمایت مردم و مقام‎های حکومتی در بامیان قرار گرفت. همچنان در جریان امسال، محمداشرف غنی، رییس جمهور، در سفری که به بامیان داشت، با حسین‎داد اصغری نیز دیدار کرد و وی مورد تشویق قرار داد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد