خبرهای خارجی

580
۲۳ جدی ۱۳۹۶
نویسنده: کلید

توفان آثار تاریخی امریکا را به کانادا برد

توفان زمستانی هفته گذشته یک بنای تاریخی در شمال امریکا را به بخش کانادایی اقیانوس اطلس در حد فاصل ایالت مِین و ولایت نیوبرانزویک رانده است.

این موضوع میان کانادا و امریکا بر سر چگونگی بازگرداندن بقایای این اثر تاریخی تنش ایجاد کرده است.

بنای قدیمی فرآوری شیلات در ساحل لوبک ایالت مین، قدیمی‌ترین بنای سالم در نوع خود است که از اوایل قرن بیستم تا دهه ۹۰ میلادی برای مصارف صیادی و فرآوری محصولات دریایی به کار می‌رفت اما پس از آن در تعلق یک موسسه خصوصی قرار گرفت و به یک موزیم صیادی تبدیل شده بود.

به نقل از بی بی سی، این بنا در فهرست میراث فرهنگی امریکا به ثبت رسیده است.

در جریان توفان زمستانی شدیدی که هفته گذشته در شرق و شمال‌شرق امریکا درگرفت، این بنا پس از فروریخت پایه‌هایش به روی آب افتاد و به سمت جزیره‌ کمپوبلو که در بخش کانادایی اقیانوس اطلس در این منطقه است به حرکت افتاد.

این ماجرای نادر اکنون میان موسسه مالک این بنا در امریکا و مقام‌های ولایت نیوبرانزویک کانادا تنش‌زا شده است.

در حالی که مسئولان موسسه غیردولتی نگهدارنده از این بنا می‌گویند آماده جمع‌آوری بقایای آن هستند طرف کانادایی گفته باید ابتدا مراحل قانونی این عملیات طی شود.

آن طور که راچل روبر، مدیر انجمن غیردولتی مک‌کوردی مدعی شده برخی از سودجویان با اره و تیشه به جان بقایای این بنا افتاده‌اند و نگرانی نسبت به آسیب دیدن بیشتر آن افزایش یافته است.

اما این اظهار نظر به مزاج مقام‌های کانادایی خوش نیامده؛ کانادایی‌ها می‌گویند چنین ادعاهایی اهانت به ساکنان جزیره کمپوبلو است.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد