داغترین-خبر

۸ میزان ۱۳۹۷
نویسنده: عمران نیاز

توافقنامه امنیتی کابل – واشنگتن چهارساله شد

چهار سال پیش به تاریخ هشتم میزان ۱۳۹۳ در دومین روز روی كار آمدن حکومت وحدت ملی، توافقنامه امنيتی میان كابل – واشنگتن امضا شد.
در آن زمان انتظار مردم از امضای اين توافقنامه، تغییر مثبت در بخش‎های مختلف از وضعیت امنیتی در افغانستان بود.
اکنون تحلیل‎گران،‌ در چهارسالگی توافقنامه امنيتی کابل – واشنگتن، این توافقنامه را برای بهبود امنيت در كشور ناكام می‏دانند و تأكيد دارند كه توافقنامه مذکور باید تجدید نظر شود.
زبير شفيقی، تحلیل‎گر مسايل سياسی، می‎گويد كه توافقنامه امنيتی كابل – واشنگتن نه تنها برای امنيت در كشور مفید واقع نشده است بلكه مشكلات ديگری را نيز به ميان آورده است.
حكومت پيشين به رياست حامد كرزی، چهار سال پيش لویه جرگه مشورتی را برای امضای اين توافقنامه برگزار كرد و در این جرگه در حالی كه توافقنامه مذکور مورد تأیيد قرار گرفت اما روی ۲۶ ماده آن از جمله‌ توقف عمليات طياره‎های بی‎پيلوت امريكایی، تأمين امنيت سرحدات كشور و توقف تلاشی خانه‎های مردم از سوی نيروهای امريكایی تأكيد شد.
با اين حال،‌ محمد آ گل منگل، عضو مشرانو جرگه، می‎گويد كه با امضای توافقنامه امنيتی ميان كابل و واشنگتن جنگ بيشتر شده است و تجديد نظر اين توافقنامه بايد برای ختم جنگ در كشور كمک كند.
از سویی هم،‌ تحلیل‎گران نظامی تأکید می‎كنند که واشنگتن به تعهداتش در چهارچوب این توافقنامه به‏‎ویژه تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان درست عمل نکرده است.
احمد ميرويس آريا،‌ تحلیل‎گر مسايل نظامی، موافق تجديد نظر در مورد توافقنامه امنيتی ميان افغانستان و ايالات متحده است و می‎گويد كه امضای اين توافقنامه بيشتر به نفع امريكا بوده است.
با اين همه، حكومت وحدت ملی، امضای این توافقنامه را به نفع افغانستان می‎داند.
شاه حسين مرتضوی، معاون سخنگوی رياست جمهوری، می‎گويد كه با امضای توافقنامه کابل – واشنگتن نيروهای امنيتی افغان بيشتر از پيش تمويل و تجهيز شده‎اند.
از امضای توافقنامه امنيتی ميان افغانستان و ایالات متحده در حالی چهار سال می‎گذرد كه در روزهای گذشته شماری از چهره‎های سياسی،‌ مقام‎های پيشين حكومتی به شمول حامد کرزی و برخی از اعضای ولسی جركه اعلام کرده‎اند كه امضای اين توافقنامه در جنگ با هراس‎افگنی اثرگذار نبوده است و بايد مورد بازنگری قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد