غرب

53
۱۸ دلو ۱۳۸۸
نویسنده:

تلفات و خسارات ناشی از سیلاب در حوزه غرب

کلید * هجدهم دلو ۱۳۸۸

در اثر جاری شدن سیلاب در بخشهایی از ولایت های حوزه غرب افغانستان، چندین تن کشته و خسارات هنگفت مالی به بار آمده است.

ولایتهای فراه، هرات و غور از جمله ولایاتی هستند که ظرف ۲۴ ساعت گذشته شاهد سیلاب بوده اند.

عبدالحمید مبارز حمیدی رییس مبارزه با حوادث طبیعی در غرب افغانستان گفت: تا کنون ۱۱ تن بر اثر این فاجعه طبیعی در ولسوالی پرچمن فراه جان باختنه و امکان افزایش این رقم بسیار زیاد است.

وی افزود دست کم ۲۰۰۰ رأس مواشی در این جریان هلاک و چندین قریه نیز تخریب شدند.

آقای حمیدی افزود که قرار است امروز اولین محموله مواد غذایی، دارو و پوشاک به ولسوالی پرچمن فراه که یک منطقه صعب العبور و کوهستانی میباشد ارسال گردد.

این در حالیستکه مقامات محلی در ولایت فراه اداره مبارزه بر ضد حوادث را متهم به بی توجهی در این عرصه کرده و ادعا  دارند تا حال هیچ کمکی از سوی کدام نهاد مشخص صورت نگرفته است.

به گفته آقای حمیدی همچنان جاری شدن سیلاب در ولسوالی رباط سنگی هرات باعث واژگون شدن پل های برق گردیده که این خود منجر به قطع برق ترکمنستان در بین شهر هرات شده است.

ولسوالی های انجیل و زنده جان هرات به همراه چند ولسوالی در ولایت غور از جمله دیگر مناطقی هستند که بر اثر سیلابهای اخیر متضرر شدند و راه های مواصلاتی شان با مرکز ولایات مسدود گردیده است.

افغانستان در سالهای گذشته نیز از ناحیه جاری شدن سیلاب ، خسارات و تلفات زیادی را متحمل شده است.

بیشتر خانه ها در مناطق دورافتاده افغانستان از سنگ و خشت، خام بنا شده اند  و بنیاد محکم ندارند و در برابر آفات طبیعی از جمله سیل و زمین لرزه، به شدت آسیب پذیر هستند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد