شمال

355
۷ ثور ۱۳۹۰
نویسنده:

تلاش وزارت تجارت برای عضویت در WTO

پیوستن افغانستان به سازمان تجارت جهانی(دبلیو تی او) زمینهء جلب سرمایه گذاری های خارجی را فراهم و فرصت کار و انکشاف در عرصه های مختلف را به میان می آورد.

به گزارش رادیو کلید مزار ” ضیا الدین ضیا” معین وزارت تجارت در سفر چند روزه اش به بلخ با اعلام این مطلب، گفت که عضویت افغانستان در سازمان تجارت جهانی به نفع کشور می باشد.

وی که در راس یک هیئت اقتصادی و تجارتی و به هدف گفتگو با اصناف مختلف تجارت پیشه و نهاد های تحصیلی به بلخ سفر کرده، در مورد الحاق افغانستان به سازمان تجارت جهانی “دبلیو تی او” ، تبادل نظر در مورد موافقت نامهء تجارتی و ترانزیتی با کشور پاکستان و افزایش صنایع تولیدی که در ولایت بلخ موقعیت دارند، به رسانه معلومات داد.

سازمان تجارت جهانی، یک سازمان بین المللی است که قوانین جهانی تجارت را تنیظیم و اختلاف بین اعضا را حل و فصل می کند.

معین وزارت تجارت در گفتگو با رسانه ها گفت:” پس از کنفرانس بن، وزارت تجارت تلاش کرده تاروی موضوعات مربوط به پیوستن به این سازمان کار کند تا افغانستان بتواند به این سازمان بپیوندد.

وی  گفت که هم اکنون، با تکمیل شرایط عضویت در این سازمان، حاضر به پیوستن به سازمان تجارت جهانی می باشیم.

وی جلب توجه سرمایه های بیرونی، فراهم شدن زمینهء کار و خاتمه یافتن جنگ  را  از مزیت های قابل پیش بینی پیوستن به این سازمان عنوان کرد.

طاهر روشن زاده رئیس اطاق های تجارت ولایت بلخ نیز با اعلام حمایت از پیوستن افغانستان به این سازمان می گوید، افغانستان توانمندی آن را دارد که همگام و هم نظر با این سازمان حرکت کند.

این سازمان ۱۵۳ عضو دارد و ۳۰ کشور دیگر در حال تلاش برای تحصیل عضویت این سازمان می باشند که افغانستان نیز یکی از این ۳۰ کشور می باشد.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد