گزارش

791
۲۷ قوس ۱۳۹۵
نویسنده: نعمت الله طنین

تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ شهرنشینی

کارشناسان محیط زیســت، کسترش شهرها و روند رو به روشد زندگی شهری را از جمله عوامل عمده بی‎نظمی‎ها در شهرهای بـــزرک عنـــوان نموده و می‎گویند که رشد سریع شهرها و شهـرنیشنــی در جــریان یــک و نیـــم دهــه اخیـــر، در بســیـاری مـــوارد حکــومت را با مشــکل مواجــه ساخـتــه است. سیــد آصــف حســینــی، استاد در پوهنځی محیط زیست، می‎گوید که بسیاری از مردم به امید داشتن زندگی مناسب و یافتن شغل بهتر، از قریه‎ها به شهرها آمده‎اند و در مقابل، حکومت نیز هیچ‎گونه برنامه‎ای برای جابه‎جایی آن‎ها در شهرها ندارد.
از آن جا که تفاوت بسیاری میان زندگی شهری و روستایی وجود دارد، توافق با محیط و زندگی شهری مستلزم آموزش رفتارها و هنجارهایی است که در روستاها چندان مورد توجه قرار ندارد. اما تمرین و ممارست این رفتارها به هدف ادغام در اجتماعات شهری، زمان‎گیر است و از جانبی هم با دشواری‎ها و مشکلاتی همراه می‎باشد.
یکی از مشکلاتی که در اثر هجوم روستائیان به شهرها به وجود آمده است، افزایش میزان تولید زباله‎ها و چگونگی جابه‎جایی آن در مکان‎های مخصوص زباله‎ها است. از آن جا که روستائیان به خوبی شهرنشینان با چگونگی جمع‎آوری زباله‎ها و قواعد جابه‎جایی آن آشنا نیستند، این امر باعث شده که هم باشندگان اصلی شهرها، هم روستائیان به شهر آمده و هم دولت با مشکل مدیریت زباله‎ها روبه‎رو شوند.
آصف حسینی می‎گوید در شهرهای بزرگ کشور، از جمله کابل، مردم در حدی زباله تولید می‎کنند که اکنون دولت توان مدیریت آن را ندارد. وی اما افزود که این مشکل در روستاها تا حدی حل شده است. به گفته حسینی، مردم در روستاها به شکلی از اشکال، زباله‎ها را مورد بازیافت قرار می‎دهند، در حالی که چنین چانسی برای مردم شهر میسر نیست. او به طور مثال گفت که مردم از زباله‎های حیوانی، پس‎مانده‎های غذایی و کاغذهای باطله به اشکال مختلف دوباره استفاده می‎کنند و این امر امکان تراکم زباله‎ها در روستاها را محدود می‎سازد. به گفته این کارشناس محیط زیست، در شهرها اما امکان استفاده دوباره از زباله‎ها بسیار محدود است و دولت نیز هنوز قادر به برنامه‎ریزی درست در چگونگی استفاده از این زباله‎ها نشده است. حسینی می‎گوید این محدودیت‎ها حالا باعث شده که زباله‎ها به دردسری جدی برای دولت و تمام کسانی تبدیل شود که در شهرهای بزرگ زندگی می‎کنند.  آصف حسینی، کارشناس محیط زیست و استاد در پوهنتون کابل، می‎گوید که روزانه تنها در شهر کابل ۴۵۰۰ تن زباله تولد می‎شود، که در ترکیب آن مواد مختلف وجود دارد. به باور این کارشناس محیط زیست، زباله‎ها اکنون به یک خطر جدی برای شهروندان کابل تبدیل شده و امنیت صحی و غذایی آن‎ها را با تهدید مواجه کرده است. او با استناد به نتایج یک تحقیق می‎گوید در ترکیب زباله‎هایی که در شهر کابل تولید می‎شود، ۱۳۰۰ تن پس‎مانده مواد غذایی و ۱۰۰۰ تن هم مدفوع انسانی قرار دارد.
تیم تخلفات شهری
از سال‎ها پیش موضوع جمع‎آوری و دفن و یا هم بازیافت زباله‎ها، به‎ویژه در شهر کابل، به یک بحث جدی محیط زیستی در کشور تبدیل شده است. اما چنان که می‎بینیم این بحث‎ها چندان کارگر واقع نشده و مردم یاد نگرفته‎اند که زباله‎ها را به جای ریختن در کوچه و سرک‎ها، به مکان‎های مشخص آن انتقال دهند. از جانب دیگر، شاروالی کابل نیز توفیق نیافته است سیستمی را ایجاد کند که طبق آن روند جمع‎آوری و دفن زباله‎ها تسهیل شده باشد. به همین دلایل، علی‎رغم سال‎ها تلاش برای داشتن محیط عاری از زباله در کابل، باز هم دیده می‎شود که زباله‎ها در همه جا پراکنده است و سیمای شهر را در جهت منفی آن تغییر داده است.
با این حال، شاروالی کابل، به تازگی اقدامات سخت‎گیرانه‎تری را روی دست گرفته و امیدوار است با این اقدامات، وضعیت محیط زیستی در کابل بهبود بیابد. تواب احمدی، رییس تنظیف شاروالی کابل، می‎گوید که این اداره به تازگی تیمی را با نام «تیم تخلفات شهری» ایجاد کرده که کار آن قانونمند ساختن رفتار مردم در محیط شهری است. به گفته وی، این تیم مسوولیت دارد تا از رفتار مردم در داخل شهر نظارت کند و با افراد متخلف در چهارچوب قانون برخورد کند. احمدی تصریح کرد که برخوردهای قانونی با متخلفان شامل جریمه نقدی و در نهایت معرفی آن‎ها به نهادهای عدلی و قضایی می‎شود. رییس تنظیف شاروالی کابل افزود در جریان چند هفته اخیر، مالکان ده‎ها باب دکان، منازل مسکونی، قصابی‎ها و سبزی‎فروشی‎ها از سوی تیم تخلفات شهری اخطاریه دریافت کرده و جریمه نقدی شده‎اند.
اما شماری از کارشناسان محیط زیست بدین باور اند تا زمانی که مدیریت سالم در شاروالی کابل به میان نیاید، این گونه اقدامات سخت‎گیرانه، کارساز واقع نخواهد شد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد