کابل

348
۲۹ حوت ۱۳۸۹
نویسنده:

تعیین کد پستی برای شهرهای کشور

وزارت مخابرات اعلام کرده است که همه شهرهای کشور دارای کد پستی شده و قرار شده است که همهء دفاتر پستی افغانستان به اینترنت وصل شوند.

به گفتهء مقامات در وزارت مخابرات، شهرهای افغانستان پیش از این کد پستی نداشتند و این امر مشکلات زیادی را در روابط پستی در کشور به وجود آورده بود.

کد پستی رمزی متشکل از اعداد و حروف است که در یافتن نشانی های پستی در شهرها و محلات مختلف کمک می کند.

مقامات در وزارت مخابرات و تکنالوجی معلوماتی در دو سال گذشته مصروف تعیین کدهای پستی شهرها و محلات مختلف کشور بوده اند.

وهاب الدین سادات، معین وزارت مخابرات گفته است که این وزارت با همکاری سازمان جهانی پست، کدهای پستی همه شهرها و مناطق افغانستان را تعیین کرده است.

به گفتهء آقای سادات:” امسال خوشبختانه از طرف اتحادیهء جهانی پست (UPU) در مورد کد پستی که از طرف ما پیشنهاد شده بود، موافقت صورت گرفت و با همکاری که صورت گرفته، سیستم پستی افغانستان سرعت زیادی پیدا می کند.”

کد پستی افغانستان یک عدد چهار رقمی است و دو رقم اول آن شامل کدهای ولایتی از شماره ۱۰ تا ۴۳ می شود.

بر اساس این گزارش، دو رقم دوم آن کدهای شهرها، ولسوالی ها و محلاتی است که تحت پوشش خدمات پستی در داخل این ولایت ها قرار دارند.

محمد یاسین رحمتی، رئیس ادارهء خدمات پستی در وزارت مخابرات گفته است که با مشخص شدن کدهای پستی شهرها و مناطق مختلف کشور، رد و بدل شدن محمولات پستی و نامه ها بسیار سریع و آسان خواهد شد.

به گفتهء وی، پیش از این به دلیل نبودن کد پستی و همچنین مشابه بودن نامهای محلات مختلف، مشکلات زیادی در ارسال و دریافت نامه و محموله های پستی وجود داشت.

وی گفته است که به عنوان مثال یک ولسوالی بنام “قره باغ” در ولایت غزنی و یک ولسوالی دیگر به همین نام در ولایت کابل و همچنین یک ولسوالی به نام “مقر” در ولایت غزنی و یک ولسوالی دیگر به همین نام در ولایت بادغیس، در شمال افغانستان وجود دارد.

به گفتهء رئیس ادارهء خدمات پستی، پیش از این اگر فردی نامهء را به یک آدرسی در ولسوالی “مقر” از طریق پست می فرستاد، ماموران ادارهء پست نمی توانستند تشخیص دهند که این نامه باید به غزنی یا بادغیس فرستاده شود.

وی می گوید که کدگذاری مناطق مختلف کشور برای سرعت عمل در انتقال و تشخیص آدرس های محموله های پستی در داخل دفاتر پستی نیز کمک می کند.

مقامات در وزارت مخابرات می گویند، در نظر دارند؛ برای آگاهی مردم از نظام پستی جدید، با همکاری شرکت های مخابراتی خصوصی به مردم اطلاع رسانی کنند.

کد پستی برای نخستین بار در سال ۱۹۳۲ در اتحاد جماهیر شوروی سابق معرفی شد و پس از آن سیستم پستی کدگذاری شده در سال ۱۹۳۹ در بسیاری از کشورهای جهان به اجرا گذاشته شد.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۰۵ میلادی از ۱۹۰ کشور عضو اتحادیهء جهانی پست، ۱۱۷ کشور از سیستم پستی کدگذاری شده استفاده می کردند.

افغانستان با این که یکی از اعضای این اتحادیه بوده، ولی تا حال کد پستی نداشته است.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد