اجتماعی

1126
۳۰ عقرب ۱۳۹۶
نویسنده: اسحق اکرمی

تظاهرات محصلان در کابل و بامیان در پی خودکشی یک محصل پوهنتون کابل

صدها تن از محصلین پوهنتون های کابل و بامیان و شماری از فعالان مدنی در پی خودکشی زهرا خاوری، محصل فاکولته وترنری پوهنتون کابل دست به تظاهرات زدند.

اعتراض کنندگان در بامیان با سر دادن شعارهای «پوهنتون یگانه محل علم و دانش، خانه آموختن و آموزاندن است؛ پوهنتون کشتارگاه نیست، شکنجه گاه، قربانگاهی استعدادها نیست.»، خواهان مجازات کسانی شدند که به گفته آنان، زمینه ساز خودکشی این دختر جوان شده اند.

بااین حال، وزارت تحصیلات عالی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در رابطه به این موضوع، بررسی های جدی در همکاری با ارگان های مربوط آغاز شده است.

انور سعادتیار، یکی از محصلین پوهنتون بامیان می گوید که حکومت باید عاملان مرگ زهرا خاوری را به ارگانهای عدلی و قضایی معرفی کرده مجازارت کند.

از سوی هم، فعالین حقوق بشر می گویند که باید تعصب و تبعیض از مراکز آموزشی افغانستان ریشه کن شود و افراد معتصب از سوی حکومت تحت پیگرد قرار گیرند.

در پایان این گردهمایی، معترضین طی یک قطعنامه هفت ماده ای، گل احمد طنین استاد پوهنتون کابل، رئیس لیلیه دختران و افراد که در عدم تداوی خانم خاوری کوتاهی کرده بودند را عاملان اصلی مرگ این محصل می‌دانند.

معترضین به حکومت هشدار دادند که در صورت عدم مجازات عاملان مرگ زهرا خاوری، دست از دادخواهی بر نداشته و به اعتراض گسترده شان ادامه می‌دهند.

زهرا خاوری، محصل دیپارتمنت وترنری پوهنتون کابل، بعد از عدم قبولی مونوگراف(پایانامه تحصیلی) از سوی استاد رهنمایش، روز گذشته در دلیلیه دختران پوهنتون کابل دست به خود کشی زد و به زندگی اش پایان داد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد