خبرهای خارجی

141
۲۶ حوت ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

تظاهرات جلیقه زرد ها در پاریس ۱۱ زخمی برجا گذاشت

Yellow vest protestors hoist an effigy in front of The Arc de Triomphe on The Champs-Elysees in Paris on January 5, 2019, during a rally by yellow vest "Gilets Jaunes" anti-government protestors. - Over the past six weeks, "yellow vest" demonstrators -- so-called after the high-visibility jackets they wear -- have repeatedly clashed with police in Paris and other big cities, plunging Macron's presidency into crisis. The "yellow vest" movement began in rural France over fuel taxes and quickly ballooned into a wider revolt against the 41-year-old president's pro-business policies and perceived arrogance by low-paid workers and pensioners. (Photo by Lucas BARIOULET / AFP)

جنبش جلیقه‌زردها در فرانسه در هجدهمین هفته اعتراضات علیه امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، با پولیس ضد شورش در نزدیکی طاق پیروزی درگیر شده و به فروشگاه‌ها یورش بردند
درگیری میان پولیس و معترضان در این هفته شدیدتر از هفته‌های اخیر بوده است.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جلیقه‌زردها امیدوار بودند که به روز شنبه افراد بیشتری به این جنبش پیوسته و تظارهرات گسترده انجام دهند.
به نقل از اسوشیتد پرس در این هفته، خشونت میان پولیس و معترضان به طور قابل توجهی افزایش یافته است.
اسوشیتد پرس در آخرین گزارشی که از اعتراض‌های امروز نوشت، افزوده است که معترضان علاوه بر تخریب مغازه‌ها، آتش نیز افروختند که یکی از این آتش‌سوزی‌ها بانکی را در یک ساختمان مسکونی هفت‌طبقه هدف قرار داد.
در گزارش اسوشیتد پرس هم چنان آمده است که ۱۱ نفر از جمله دو کارمند اطفاییه دچار جراحت سطحی شدند؛ به بقیه هم آسیبی نرسید و از ساختمان آتش گرفته بیرون برده شدند.
در تصاویری که پیش‌تر از این اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، درگیری شدید و ضد و خورد میان معترضان و پولیس ضدشورش در اطراف طاق پیروزی به چشم می‌خورد.‎
پولیس پاریس به آسوشیتدپرس گفته است که تا ظهر روز شنبه ۴۴ نفر دستگیر شده‌اند.
جنبش جلیقه‌زردها جنبشی خودجوش در فرانسه است که از نیمه ماه نوامبر ۲۰۱۸ از طریق شبکه‌های اجتماعی علیه افزایش قیمت سوخت شکل گرفت. این جنبش به سرعت گسترش یافت و خواسته‌های افزایش قدرت خرید و دستمزدها به آن افزوده شد. ده‌ها هزار جلیقه‌زرد هر شنبه در اعتراض به سیاست‌های نئولیبرالی مکرون به خیابان‌ها می‌آیند. با این حال شمار حاضران در جمع اعتراضی جلیقه‌زردها در هفته‌های اخیر رو به ‌کاهش گذاشته است. با وجود کاهش جمعیت معترضان، نشانی از توقف اعتراضات این جنبش دیده نمی شود.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد