خبرهای داخلی

241
۳۱ سنبله ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات برای بیومتریک رای‌دهندگان تا هنوز نهایی نشده است

در حالی که تا کم‎تر از یک ماه دیگر انتخابات پارلمانی در کشور برگزار خواهد شد، تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات برای بیومتریک رای‎دهندگان تا هنوز نهایی نشده است.
براساس تقویم انتخابات، قرار است تا ۲۹ روز دیگر انتخابات پارلمانی در سراسر کشور برگزار شود.
سیدحفیظ‎الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، امروز شنبه/ ۳۱ سنبله در یک نشست خبری در کابل اعلام کرد که در جریان روزهای گذشته، هفتاد درصد مطالعات درباره بیومتریک رای‎دهندگان در روز انتخابات تکمیل شده است.
هاشمی افزود که هنوز هم “سی درصد مطالعات تخنیکی و عملیاتی” در این باره باقی مانده است که طی دو – سه روز آینده انجام خواهد شد.
به گفته هاشمی، پس از تکمیل این مطالعات، یافته‎های کمیسیون مستقل انتخابات با احزاب و جریان‎های سیاسی شریک و به دنبال آن تصمیم این کمیسیون درباره بیومتریک رای‎دهندگان، نهایی و اعلام خواهد شد.
بیومتریک رای‎دهندگان یکی از سه خواسته مهم احزاب و جریان‎های سیاسی در کشور است که طی ماه‎های گذشته در نشست‎های مختلف و در جریان اعتراضات روزهای اخیر شان روی آن تأکید کرده‎اند.
عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی، به تازگی گفته است که خواست احزاب سیاسی مبنی بر بیومتریک رای‎دهندگان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات پذیرفته شده است.

دستگاه بیومتریک
تا هنوز مشخصات کامل دستگاه‎هایی که از آن‎ها در بیومتریک رای‎دهندگان استفاده می‎شود، اعلام نشده است.
اما براساس معلومات ابتدایی که کمیسیون مستقل انتخابات در این باره ارایه کرده است، دستگاه‎های مورد نظر قادر است، مشخصات چهره، چشم، اثر دو انگشت، برچسب انتخاباتی و تذکره فرد رای‎دهنده را ثبت کند.
این دستگاه از امکانات “پرنت” مشخصات فرد رای‎دهنده نیز برخوردار است که این مشخصات پس از پرنت در برگه‎ رای‎دهی چسبانده می‎شود.
سیدحفیظ‎الله هاشمی می‎گوید که نصب این برچسب (مشخصات فرد رای‎دهنده) روی برگه رای‎دهی، میزان شفافیت انتخابات را بیشتر خواهد کرد.
همچنان هر یک از این دستگاه‎ها دارای یک باتری با نیروی برق ذخیره ده ساعته است و در صورت نیاز می‎تواند از یک بانک نیروی ذخیره دیگر برای هفتاد ساعت استفاده کند.
طبق معلومات هاشمی، هر دستگاه مجهز با دو سیمکارت است که هم به صورت آنلاین و هم به شکل آف‎لاین از آن استفاده صورت می‎گیرد.
سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‎گوید که این دستگاه‎ها تاکنون وارد افغانستان نشده است و پس از انجام تحقیقات تخنیکی درباره آن‎ها، خریداری خواهد شد.
به گفته هاشمی، مسوولیت خریداری این دستگاه‎ها به عهده حکومت است و کمیسیون مستقل انتخابات تنها مسوولیت مدیریت و استفاده از آن‎ها را به عهده دارد.
کمیسیون مستقل انتخابات می‎گوید که برای بیومتریک رای‎دهندگان در روز انتخابات، به حدود ۲۱ پایه دستگاه بیومتریک نیاز است.
قرار است این دستگاه‎ها را یک کمپنی آلمانی به نام “دارملوک” در اختیار حکومت افغانستان قرار دهد.
هاشمی در کنفرانس مطبوعاتی امروزش گفت که از این دستگاه‎ها برای تهیه تذکره و پاسپورت الکترونیکی در بیش از ۲۰ کشور جهان استفاده شده است و قابل هک نیست.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد