تحلیل

80
۱۶ حمل ۱۳۸۹

تشویش مردم از اظهارات کرزی


کلید * شانزدهم حمل ۱۳۸۹

در افغانستان، همه چشم به راه عملیاتیست که در ماه جون به وسیلۀ نیرو های داخلی و خارجی در قندهار این نا آرام ترین ولایت افغانستان صورت میگیرد.

 اینکه این عملیات چگونه اجرا خواهد شد، تا حال جزئیات آن روشن نشده، ولی گفته میشود که  عملیات در سه دایره از شهر قندهار قدم به قدم در اطراف آن گسترده خواهد شد ومک کرستال تعهد کرده  که قندهار نا آرام را آرام خواهد ساخت.

 جنرالان امریکایی میگویند که پلان این عملیات آماده است ولی انتظار دستور اجرای آنرا از رئیس جمهور افغانستان دارند.

 اما حامد کرزی گفته است که تا زمانی رضایت مردم قندهار در اجرای این عملیات را نگیرد، دستور اجرای آنرا نخواهد داد  و به این خاطر روز یکشنبه، ۱۵ حمل به قندهار رفت در جلسۀ بزرگی از سران قومی قندهار، از آنان خواست تا به دولت افغانستان کمک کنند، اما این سران، فساد حاکم بر دولت و ضعف دولت در تامین امنیت را عنوان نمودند. کرزی درین صحبت به اقوام ساکن در قندهار و نارضایتی برخی از آنها نیز اشارۀ داشت، چیزیکه  نقطۀ گرهی  در تضاد، اختلافات و نا امنی های قندهار به حساب می آید و تا حال نه تنها به آن  توجهی نشده که روز تا روز  شدت بیشتر یافته و به این خاطر مخالفان قادرشده اند تا به پیمانۀ وسیعی سرباز گیری کنند.

سه قوم برادر بارکزایی، پوپلزایی و الیکو زایی از سالها به اینسو متحدانه در قدرت  افغانستان شریک بوده و سه قوم برادر نورزایی، علیزایی و اسحاقزایی  که کتلۀ بزرگی را در غرب کشور میسازند، همیشه زیر فشار قرار داشته اند.

در هشت سال گذشته،  حامد کرزی که از قوم پوپلزایی است نیز به این سه قوم مخالف توجهی نکرده  که با زور و فشار، بیشتر از قبل از گردونۀ قدرت رانده شده اند.

احمد ولی کرزی برادر رئیس جمهور که درین سالها رئیس شورای ولایتی قندهار و مقتدر ترین فرد در قدرت این ولایت به حساب آمده، این درز و شگاف قومی را بیشتر دامن زده و عمیق تر ساخته است. چیزی که تاثیرات آن در ولایات همجوار، مخصوصا در ارزگان، هلمند و فراه کاملا مشهود است.

اینکه کرزی قادر خواهد شد که در برابر خواست های بی لگام و یکه تاز برادرش قرار بگیرد و تعادل قومی درین سمت را به وجود بیاورد ، به زودی نمیتوان باور کرد.

با اینکه درین دیدار جنرال مک کریستال قومندان عمومی ناتو در افغانستان نیز حضور داشت، حامد کرزی همچنان به مخالفت اش با خارجی و فریاد زدن از مداخلات آنها در امورداخلی افغانستان که بعد از سفر اوباما به کابل آغازشد، ادامه داد.

وی گفت که « دپردیو کت تر نیمه شپه ده» و بر طالبان صدا کرد که همچو او خود را از قید خارجی ها برهانند. اینکه آقای کرزی در چه قید های از سوی خارجی ها قرار داشته و پرسش اینکه چگونه خود را ازین قید و بند ها رهانیده ، نزد بسیاری از مردم افغانستان به جای خود باقیست.

اوباما و حواریون او در واشنگتن پیوسته دولت کرزی را به فساد اداری محکوم میکنند و متقابلا وی عامل اصلی فساد در افغانستان، خارجی ها را دانسته، یاسین عثمانی رئیس کمیسون مبارزه با فساد اداری یکروز بعد از صحبت های کرزی در قندهار، اعلان کرد که ۸۰ در صد فساد در افغانستان توسط خارجی ها صورت میگیرد.

جنرال مک مولن لوی درستیز قوای مسلح امریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در کابل اعلان کرد که اگر ادارۀ دولت افغانستان در قندهار بهبود نیابد، عملیات  نظامی درین ولایت نتیجۀ نخواهد داد.

بسیاری از امریکایی ها به این باورند که قدرت اصلی در قندهار در دست احمدولی کرزی است و او نه تنها نتوانسته که چون گلاب منگل والی ولایت نا آرام هلمند کار کند که خود تا حدی عامل نا امنی ها و مافیا گرایی های درین ولایت بوده است.

یک امریکایی  قدرتمند به آژانس رویترز گفته است که اگر احمدولی عملیات آنان را در قندهار اخلال و یا به مخالفان کمک کند، آنها او را دستگیر و یا هدف قرار خواهند داد.

این اخطار نمیتواند برای کرزی پیام بدی نباشد و فریادش را در مخالفت با تصمیم امریکایی ها در افغانستان بلند تر نسازد.

کرزی که التراناتیوی برای آوردن امنیت در قندهار  جز تائید نقشۀ مک کریستال ندارد، بالاخره این فرمان را خواهد داد.

اما جدل های او با حامیان و متحدان امریکایی اش راه به جایی نخواهد برد. زیرا آقای کرزی قبلاً در دعوت این نیرو ها به افغانستان و امضای پیمان ستراتیژیک لحظۀ تعلل نکرد و همه میدانند که اگر نقش نمایندۀ امریکا و ملل  متحد در کنفرانس بن نمیبود، او هرگز به قدرت نمیرسید و حال که بیش از ۱۳۰ هزار نیروی خارجی که بخش عمدۀ آنان را سربازان امریکایی میسازند، در افغانستان حضور دارند و روزانه درین جنگ پول و خون مصرف میکنند، ادعای کرزی مبنی بر جدا کردن راهش از خارجی ها جدی نیست.

 اما اینکه امریکایی ها  تا چه زمانی فریاد ها ی او را تحمل خواهند کرد، بازهم روشن نیست. اما صحبت های پشت پرده حکایت از آن دارند که تلاش های پنهانی وجود دارد  که  او را به خاطر نقض قانون و یا عدم تعادل روانی و ناتوانی در اجرای کار  با دو سوم آرای پارلمان، برکنار سازند.

اما آقای کرزی فکر میکند که درین دور پارلمان همراهان او وی را تنها نخواهند ماند، اما هراس او از پارلمان بعدی است که طیف وسیعی از مخالفانش کرسی ها را اشغال نکنند ودست به استیضاح او نزنند.

اما برخی از تحلیلگران به این باورند که با همین پارلمان نیز میتوان این کار او را کرد و بیجا نیست که  حتی برخی ازمردم عوام نیز فکر میکنند که اوضاع  آمادۀ آبستن چیز جدیدی است، اما این را نمیدانند که قبل از انتخابات پارلمانی و یا بعد ازان، که با تشویش عده ای از مردم همراه است.         

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد