دیدگاه

61
۱۵ حوت ۱۳۸۹
نویسنده:

ترور از کجا سازماندهی می شود؟

مقام‏هاي امنیتی در هلمند  به تاريخ نهم حوت، از دستگيري سه حمله کنندهء انتحاری در شهر لشکرگاه، مرکز این ولایت خبر دادند.

به گزارش خبرنگار رادیو کلید، این حمله کنندگان که از نزدیکی مرکز تیم بازسازی ولایتی هلمند دستگیر شده بودند، تفنگ و واسکت‏های انفجاری نیز به همراه داشتند.

در همين حال، مسئولان تیم بازسازی ولایتی هلمند گفته اند که دستگیر شدگان مربوط به پی آر تی يا تيم بازسازي ولايتي اند که به خاطر تمرین به بیرون از این مرکز رفته بودند. اما یکی از سربازان اردوی ملی و عبدالاحد، قومندان پولیس ملی پوستهء” ولی کرم” گفته اند که آنان در جریان گزمهء مشترک، سه تن را که می خواستند حملهء انتحاری انجام دهند، همراه با تفنگ و واسکت‏های انتحاري دستگیر کرده اند.

این قومندان پولیس گفته است وقتی که آنان حمله کنندگان انتحاری را محاصره کردند، سربازان پی آر تی با تانک برای رهایی آنان آمده و مدعی شدند که محاصره شدگان مربوط به پی آر تی هستند.

مل پاسوال محمد حکیم انگار، قومندان امنیهء ولایت هلمند پس از ارتباط با مسئولان تیم بازسازی ولایتی به خبرنگاران گفته است که دستگیر شدگان کارمندان تیم بازسازی ولایتی هستند که برای تمرین از قرارگاه پی آر تی بیرون شده بودند.

اما یکی از منابع موثق امنیتی محلی که نخواسته نامش فاش شود، گفته است که دستگیر شدگان،  حمله کنندگان انتحاری بودند.

نشر اين خبر در هفته گذشته، بار ديگر گمانه‏های زیادی را در بارهء عملکر نیروهای خارجی بوجود آورد و پرسش هايي را نسبت به كار نيروهاي خارجي، به خصوص حضور انگليسي‏ها در ولايت هلمند برانگيخت. قبل از اين نيز گمانه هايي وجود داشت كه تيم بازسازي ولايتي انگليس در ولايت هلمند به صورت پنهاني در قاچاق مواد مخدر دست داشته و صدور اين مواد مرگ زا را به خارج از كشور سازماندهي مي كنند. اين گمانه زني‏ها نقش اين تيم بريتانيایی را با جديت تمام با ترديد مواجه ساخته و حرف و حديث‏هاي پرسش برانگيز را نسبت به حضور اين نيرو در ولايت هلمند برانگيخته بود. در تازه ترین مورد، قضيهء دستگيري حمله كنندگان انتحاري، شبهه‏هاي پيشين را تقويت بيشتر مي بخشد.

البته تنها احتمال دست داشتن تيم نظامي انگليسي در ولايت هلمند درخصوص قاچاق مواد مخدر شك بردار و شبهه برانگيز نبود؛ بلكه قتل اجمل نقش بندي، خبرنگاري افغان نيز بي ارتباط به حضور نظاميان خارجي در ولايت هلمند نبود. اين خبرنگار بي‏ گناه افغان در نوزدهم حمل سال ۱۳۸۶ سربريده شد و دانيل ماستر جياكومو، خبرنگار ايتاليوي آزاد گرديد. گفته مي شد كه دليل مرگ بي رحمانه‏ای نقش بندي و عدم تبادلهء وي با سران طالبان اين بوده است كه اجمل، حامل اسرار نظامي بوده است كه حكايت از ارتباط طالبان با نظاميان خارجي داشت. البته در صحت و سقم اين خبر ادعاي خاصي وجود ندارد؛ اما رهايي خبرنگار ايتاليايي و کشته شدن نقشبندي و سيد آقا(موتروان این دو خبر نگار) پرسش‏ها و ترديدهايي را برانگيخت.

موارد مشكوك ديگري نيز از اين گونه عملكردها وجود دارند كه  به طور نمونه در قضيهء دستگيري چند تن از كارمندان شفاخانه ايمرجنسي ولايت هلمند به اتهام طرح ريزي حملهء تروريستي به جان والي هلمند و رهايي دوبارهء آنان به روشني مشاهده شد.

جدای از این موارد، همواره شك و ترديدهايي وجود داشته كه نقش نيروهاي انگليسي و غير انگليسي را در ولايت هلمند زير سوال برده و رونمايي از بعضي موارد نيز پديده‏هاي تروريستي را با زاويه‏هاي مبهم رو برو ساخته است.

با اين حال، بايد پرده‏هاي ابهام از روي اين موضوع برداشته شود كه عاملان تروريستي در افغانستان از كجا و با چه اهداف و انگيزه هايي سازماندهي مي‏شوند.

بارها گفته شده كه ترور و انتحار پديدهء خارجي بوده و بيرون  از مرزهای افغانستان سازماندهی می‏شود. اين عوامل با دست‏هاي مغرضانه از جانب بيگانگان تربيت و پرورش مي‏يابند اما تا هنوز سازماندهندگان اصلی این عوامل ناپاك نامعلوم اند. بيشترين اتهام در اين خصوص متوجه پاكستان بوده، اما پيدايش اين گونه قضايا نشان مي‏دهد كه پاكستان تنها عاملي نيست كه  از تروریستان حمايت می کند. دست‏هاي پيدا و پنهان ديگري نيز اين پديدهء منحوس را رهبري و سازماندهي مي‏كنند.

اكنون وظيفه و مسئوليت دولتمردان افغانستان است تا با جستجو و بازكاوي بيشتر در زاويه‏هاي تاريك اين مسئله، عوامل پشت پردهء سازمان دهندگان ترور را مشخص نمايند. بايد همگان بدانند كه خاستگاه تروريستان كجا بوده و با چه هدف و انگيزه، براي كشتن افراد بي گناه به اين سرزمين خون رنگ گسیل مي‏شوند؟

بدون شك، اگر ثابت شود كه حلقه‏هاي نظاميان خارجي در كشور كه هدف اصلي شان تأمين امنيت اند، در اين مسئله دست دارند، دردآور و تأسف بار خواهد بود. لذا همكاري نيروهاي خارجي و افراد مسئول نظاميان انگليسي نيز در اين خصوص يك امر لازم و ضروري است تا افكار عامه نسبت به اين قضيه در روشنايي كامل رسيده و داوري درستي از مسئله داشته باشند.

در غير آن صورت، اين پرسش براي هميشه در افكار عامه باقي خواهد ماند كه سرچشمهء ترور در كجا بوده و چه دست‏هاي پليدي در پشت صحنهء سازماندهي انتحار و ترور نهفته اند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد