خبرهای داخلی

188
۱۴ حمل ۱۳۹۸
نویسنده: محمد فصیح متوکل

ترمپ: جنگ افغانستان تاسف بار و مضحک است


دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا به تازه‌گی بار دیگر جنگ در افغانستان را پایان ناپذیر عنوان کرده و افزوده است که ۱۹ سال جنگ در افغانستان تاسف بار و مضحک است.

کاخ سفید با نشر اعلامیهٔ گفته است دونالد ترامپ این سخنان را در جریان دیدار با ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو در واشنگتن بیان کرده است.

در اعلامیهٔ کاخ سفید به نقل از دونالد ترامپ آمده است که امریکا و متحداتش اخیراً گام های بلندی را برای حل بحران افغانستان برداشته اند.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو همچنان گفته است سازمان ناتو از تلاش های امریکا برای حل صلح آمیز بحران افغانستان حمایت میکند.

با این حال، شماری از آگاهان امور سیاسی و کار شناسان روابط بین الملل به این باور اند که جنگ و صلح افغانستان  به یک ابزار برای منافع قدرت های بزرگ جهان به ویژه ایالات متحده امریکا مبدل شده است.

علی افضلی، کارشناس سیاسی و عضو خانه صلح افغانستان می‌گوید که موقف اخیر دونالد ترامپ در مورد جنگ دو دهه افغانستان یک موقف ناسنجیده است.

از سوی هم، سید ناصر موسوی، کار شناس روابط بین الملل می‌گوید که گفته های دونالد ترامپ در مورد جنگ جاری کشور، یک برخورد “سبک‌سرانه” در برابر حکومت افغانستان است و با این گونه موقف گیری‌ها، تامین صلح در افغانستان کار دشواری خواهد بود.

با این همه، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح افغانستان، به روز یک شنبه هفته جاری وارد افغانستان شده و تا کنون با مقام‌های حکومتی و شماری از چهره های سیاسی مطرح دیدار و گفتگو داشته است.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در صفحه تویتر خود نوشته است، در دیداری که ظهر  امروز (چهارشنبه) با زلمی خلیلزاد و رهبران سیاسی در ارگ ریاست جمهوری داشته است در مورد تلاش های صلح، گام های بعدی روند مذاکرات با طالبان و ختم جنگ و خونریزی در افغانستان بحث و گفتگو کرده است.

در این میان، مسوولان حکومت افغانستان، از جامعه‌جهانی می‌خواهند در امر مبارزه با تروریزم با حکومت افغانستان همکار باشند.

فریدون خزون، معاون سخنگوی ریاست اجرائیه میگوید که در دو دهه گذشته، گروه های تروریستی از باشنده های کشور قربانی گرفته و حکومت افغانستان امیدوار است حمایت های جامعه جهانی ادامه یابد.

اظهارات اخیر دونالد ترامپ در مورد جنگ افغانستان در حالی بیان می‌شود که روابط حکومت افغانستان با ایالات متحده امریکا پس از اظهارات حمدالله محب مشاور شواری امنیت ملی در مورد زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه آن کشور، به تیره‌گی گرائیده است.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد