خبرهای خارجی

671
۱۲ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: کلید

ترامپ ممکن است هفته آینده بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد

رسانه‌های امریکایی می‌گویند دونالد ترامپ بنا دارد هفته آینده بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد و تصمیمش مبنی بر موافقت با انتقال سفارت ایالات‌متحده از تل آویو به بیت‌المقدس را رسما اعلام کند.

تصمیمی که می‌تواند به دور جدید تنش‌ها میان اسرائیل و فلسطینی‌ها منجر شود و امیدواری برای از سرگرفته شدن مذاکرات صلح خاورمیانه را به یاس تبدیل کند.

بی بی سی گزارش داد که در صورت اعلام چنین تصمیمی از سوی آقای ترامپ، امریکا رسما بیت‎المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت؛ موضوعی که سازمان ملل متحد هم با آن مخالفت کرده و بیت‌المقدس شرقی را جزئی از خاک اسرائیل نمی‌داند.

جنبش حماس طی بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که چنین تصمیمی «تجاوز آشکار» امریکا به قدس و مشروعیت‌بخشی به اسرائیل در این شهر است.

در ادامه این بیانیه آمده است که این اقدام نقض آشکار قوانین بین‌المللی است که قدس را شهر اشغالی قلمداد کرده‌ و از سوی دیگر باعث ایجاد بهانه لازم برای تداوم جنگ و اخراج فلسطینیان از این شهر می‌شود.

حماس از اقشار مختلف ملت فلسطین خواسته که همچون سدی مستحکم در برابر این تصمیم بایستند و با شعله‌ور کردن آتش «انتفاضه قدس»، جلوی اجرایی شدن این اقدام را بگیرند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد