داغترین-خبر

۲ جوزا ۱۳۹۸
نویسنده: جواد نبی زاده

تحقیق: تلفات افراد ملکی نسبت به سال گذشته، ۸۲ درصد افزایش یافته است

مؤسسه اجتماعی خط نو، طی یک تحقیق و بررسی دریافته است که در چهار ماه نخست سال روان میلادی آمار تلفات افراد ملکی در اثر حملات هوایی در کشور در مقایسه با چهار ماه نخست سال گذشته ۸۲ درصد افزایش یافته است.

در این تحقیق آمده است که بیشتر این حملات از سوی نیروهای خارجی در نقاط نا امن افغانستان سازماندهی شده است.

عبدالقادر مصباح مسؤل مؤسسه اجتماعی خط نو می گوید:”در چهار ماه نخست سال جاری میلادی بیش از ۳۰۰ فرد ملکی شامل زنان و کودکان در اثر حملات هوایی در کشور جان های شان را از دست داده اند.”

به گفته وی، طی ده سال اخیر هیچگونه جبران خسارات برای افراد آسیب دیده از حملات هوایی پرداخت نشده و هیچ فرد در پیوند به آن از سوی حکومت افغانستان بازداشت نشده است.

از سوی هم آقای مصباح کنفرانسی را در پیوند به این موضوع با حضور فعالان مدنی، علما و خبرنگاران در شهر مزارشریف برگزار نموده و وضعیت حقوق بشری را در افغانستان رو به وخامت دانسته می گوید، وضعیت حقوق بشر در افغانستان همه روزه در حال شکننده شدن است.

در همین حال شماری از اشتراک کنندگان این کنفرانس از حکومت افغانستان خواستار به کیفر رساندن عاملان قتل افراد ملکی شده اند.

این اشتراک کنندگان می گویند که حکومت افغانستان مکلف است تا به حمایت از مردم این کشور پرداخته و در هر شرایط از آنان دفاع نمایند.

در این تحقیق آمده است که از آغاز سال ۲۰۰۹ تا ختم سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از ۴ هزار ۴۰۰ تن شامل کودکان و زنان در اثر حملات هوایی که بیشتر آن از سوی نیروهای خارجی در افغانستان صورت گرفته جان های شان را از دست داده اند.

اما تا کنون به این افراد آسیب دیده جبران خسارات صورت نگرفته و هیچ یک از عاملان این رویداد ها نیز از سوی حکومت افغانستان و یا سازمان ملل متحد بازداشت نشده اند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد