خبرهای داخلی

505
۱۷ حوت ۱۳۹۶
نویسنده: شایق قاسمی

تجلیل از هشتم مارچ روز جهانی همبستگی زنان

امروز هشتم مارچ، برابر است با روز جهانی همبستگی زنان؛ اما از این روز در افغانستان در حالی تجلیل می‌‎شود که تاکنون زنان افغان از خشونت‌های گوناگون رنج می‌برند و همه روزه قربانی می‌دهند. براساس یافته‌های نهادهای معتبر جهانی، افغانستان، در سطح جهان یکی از کشورهای خطرناک برای زندگی زنان به شمار می‌رود.
با وجود تلاش‌های که در بیش از یک و نیم دهه اخیر در بخش احقاق و بهبود حقوق زنان از سوی نهادهای ملی و بین‌المللی صورت گرفت؛ اما در حال حاضر زنان افغان به خصوص در مناطق دور دست، از ابتدایی‌ترین حقوق شان برخوردار نمی‌باشند.
بد دادن دختران؛ ازدواج‌های زیر سن، لت و کوب، تجاوزهای جنسی و قتل، از عمده‌ترین خشونت‌های است که همه ساله از زنان افغان قربانی می‌گیرد.
گفتنیست، روز جهانی همبستگی زن مصادف است با اعتراضات وسیع زنان کارگر کارخانه‌های نساجی در شهر نیویارک امریکا که به تاریخ ۸ مارچ ۱۸۷۵ بدلیل پایین بودن حقوق کاری شان دست به تظاهرات زدند و به گونۀ گسترده توسط پولیس حکومت وقت این کشور سرکوب گردیدند.
فعالان حقوق زن، این اعتراض را بهاری می‌دانند برای تمام زنان تحت ستم که سبب شد تا زنان کارگر از حقوق انسانی خود آگاهی پیدا کنند و به خاطر حقوق پایمال شده‌ای خویش مبارزه کرده و خواهان افزایش حقوق، کاهش ساعت کار و بهبود شرایط استخدام در فابریکه‌های نساجی شوند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد