خبرهای داخلی

128
۱۳ حمل ۱۳۹۸
نویسنده: فرشته هاشمی

تاکید شورای عالی صلح به همه شمول بودن جرگه مشورتی


مقام های شورای عالی صلح می گویند هدف از برگزاری لویه جرگه مشورتی ایجاد یک چارچوب مشخص برای مذاکرات صلح می باشد و در این جرگه تمام اقشار جامعه سهیم خواهند بود تا نظریات خود را شریک سازند.
محمد عمرداودزی رییس دارالانشای شورای عالی صلح امروز (سه شنبه) در نشست ملی جامعه مدنی و رسانه ها در مورد گفتگو های صلح می گوید که معلومات با مردم افغانستان در مورد مذاکرات صلح به صورت شفاف شریک نشده است و آنها نگرانی دارند تا مبادا دستاوردهای چند سال اخیر در جریان گفتگو های صلح نادیده گرفته شود.
به گفته وی با برگزاری جرگه مشورتی صلح در کنار اراده بین المللی برای ختم جنگ در کشور، در داخل کشور نیز میان مردم فرهنگ صلح خواهی ایجاد خواهد شد.
داودزی می افزاید که تلاش ها جریان دارد تا گروه طالبان به میز مذاکره با حکومت افغانستان حاضر شوند و برای این کار باید در داخل کشور یک اجماع ملی ایجاد شود.
از سوی هم پلوشه حسن، نماینده جامعه مدنی می گوید که نقش کشورهای منطقه در صلح افغانستان مهم است، اما کشمکش ها در کشورهای منطقه بر پروسه صلح افغانستان تاثیر خواهد گذاشت.
در همین حال فهیم دشتی رییس اجراییه انجمن ژورنالیستان افغانستان، به نمایندگی از رسانه ها در کشور می گوید که آزادی بیان از دستاوردهای بزرگ هجده سال اخیر می باشد و نباید این دستاورد بزرگ قربانی مذاکرات صلح گردد.
این در حالی است که قرار بود لویه جرگه مشورتی به تاریخ ۲۶ حوت ۱۳۹۷ برگزار گردد؛ اما به دلیل مشکلات جوی و تخنیکی به تعویق افتاد و بر اساس فرمان تازه رییس جمهوری، لویه جرگه مشورتی به تاریخ ۹ ثور سال جاری با اشتراک ۲ هزار ۵۰۰ تن از سراسر کشور برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد