ادبیات

1026
۲۱ جدی ۱۳۹۲
نویسنده:

تأملی بر ادبیات انترنتی

دیگر بر کسی پوشیده نیست که در حال حاضر، همه بار ادبیات بر دوش کاغذ گذاشته نشده است و در این میان انترنت، سهمی را هم از آن خود کرده است. ما بنابر سبک و سیاقی دیرپا، عادت کرده‌ایم که به ادبیات، غیر از مقوله شفاهی آن، به چشم کلمه‌های نوشته شده بر روی کاغذ نگاه کنیم؛ ادبیات را تا به حال در قالب کلاسیک آن؛ یعنی کتاب، شناخته‌ایم و با آن انس گرفته‌ایم. گمان می‌کنیم كه ماندگاری نوشته‌ها و کلمه‌ها بر روی کاغذ محتمل‌تر و ماندگارتر است؛ در حالی که اکنون و در عصر حاضر، به دلیل آسان شدن ارتباطات، ادبیات انترنتی می‌تواند بسیار آسان‌تر، زودتر و سریع‌تر به دست مخاطبان خود برسد.

اكنون كه وسایل ارتباط جمعی، به‌ویژه انترنت، رو به گسترش است و جهان را به یك دهكده كوچك تبدیل نموده، بازار كتاب و كتاب‌فروشی كم كم رو به كساد گذاشته است. چنان‌كه می‌بینیم در عصر انترنت، ادبیات كاغذی ما در وضعیتی به سر می‌برد كه از هر ۱۰۰۰ نسخه كتاب داستان و یا شعر كه چاپ می‌شود، شاید از ۱۰۰ شماره آن بیش‌تر به فروش نمی‌رسد و بقیه یا تحویل نویسنده داده می‌شود که خودش یک فکری به حال آن‌ها بکند و یا در انبارهای ناشران، فروشندگان و غیره خاك می‌خورند.

اکنون ادبیات جدی در انترنت، مخاطبان ویژه خودش را یافته است و کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند با جدیت کار خود را دنبال می‌نمایند. کم نیستند سایت‌های شعر و داستان و نقد ادبی که پر از مطالب ارزش‌مند هستند. خلاقیت لزومی ندارد که حتماً خودش را با خودکار و قلم بر روی کاغذ بروز دهد. اکنون این خلاقیت‌ها را می‌توان در صفحات بی‌شمار “وب” نیز یافت. نویسنده فقط به نوشتن فکر می‌کند و این که چه گونه نوشته‌اش را به دست مخاطب برساند. هر چند که ادبیات انترنتی در بعضی از كشورها نوپا تلقی می‌شود، ولی بدیهی است که به تدریج به تکامل خواهد رسید و تأثیر‌گذاری فرهنگی آن بی‌شک قطعی خواهد بود.

از این رو بهتر است به جریان ادبیات در انترنت به چشم جدی‌تری نگریسته شود و آن را به مثابه یک پدیده آسان، سریع و کم‌خرج برای ارتباط میان نویسنده و خواننده به شمار آورد. نگاهی به ادبیات نگاشته شده در انترنت نشان می‌دهد که بسیاری از آن‌ها قابل تأمل و بحث است. مهم‌ترین منابع برای دست‌یابی به ادبیات انترنتی، سایت‌های فرهنگی و هنری و وبلاگ‌هایی با همین مضمون‌ها هستند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد