و مطالب دیگر

1794
۲ دلو ۱۳۹۵
نویسنده: عابده طلایی

بی‎توجهی دولت در بخش والیبال دختران


مسوولان کميتۀ ملی المپيک میگويند با وجود مشکلات و موانع زياد بر سر راه دختران والیــبالیست در کشــور، آن‎ها پيشرفــت‎هـــای چشم‎گيری در عرصۀ والیبال داشته‎اند. تیم ملی والیبال دختران که در دهۀ ۶۰ خورشیدی ایــجــاد شده بود، در جریان نابسامانی‎های سیاسی، از بین رفت، اما این تیم با تشکیل نظام جدید سیاسی در کشور، در سال ۱۳۸۲ خورشیدی احیا شد و کارش را از سر گرفت. با احیای تیم ملی والیبال دختران، ورزش والیبال تنها در کابل محدود نماند، بلکه در ولایت‎های هرات، غزنی، دایکندی و بلخ نیز تیم‎های والیبال دختران تشکیل شد. تیم ملی والیبال دختران که متشکل از دختران جوان است، در بیش از یک دهۀ گذشته، تلاش کرده‎ است ورزش والیبال را در میان دختران رشد دهد.
مژگان سادات که عضو تیم ملی والیبال است، علاقۀ زیاد به ورزش والیبال دارد و از ۵ سال بدین‎سو مصروف این ورزش است. او می‎گوید تورنمنت‎هایی که در داخل کشور برگزار میشود، فرصت خوبی است برای دخترانی که علاقمند ورزش والیبال اند و آن‎ها از این طریق می‎توانند عضو تیم ملی والیبال دختران شوند.
تیم ملی والیبال دختران تاکنون دو سفر ورزشی به تاجکستان و هند داشته است. این مسابقات به ترتیب در سال‎های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ میلادی به میزبانی این دو کشور برگزار شده بود. در حال حاضر، تیم ملی والــیــبال دختران، به صورت رسمــی، در چهارچوب فدراسیون ملی والیبال فعالیت دارد. مرسل یکی از اعضای تیم ملی والیبال، این ورزش را برای دختران بسیار مفید و راحت توصیف می‎کند. او از حکومت می‎خواهد زمینۀ دسترسی دختران به والیبال را در تمام ولایت‎ها فراهم سازد.
فدراسیون ملی والیبال امیدوار است که توجه حکومت به اين ورزش بیشتر شود، زیرا ظرفیت‎های خوبی وجود دارد تا افغانستان در ردیف کشورهای ردۀ اول در بخش والیبال قرار گیرد. مسوولان این فدراسیون می‎گویند آن‎ها در تلاش اند با استفاده از تجارب کشورهای همسایه ، به ویژه هند،در بخش والیبال این ورزش را در میان دختران افغان رشد بدهند.
هرچند فدراسیون ملی والیبال، پيشرفت زنان در این بخش را ستودنی می‎داند، اما هستند دخترانی که این پیشرفت‎ها را اندک دانسته و حکومت را به بی‎توجهی در این زمینه متهم می‎کنند. سلما ابراهیمی، عضو تیم والیبال “آریانا” و محصل در پوهنتون تعلیم و تربیه، می‎گوید که امکانات ورزشی برای دختران در بخش والیبال در این پوهنتون بسیار محدود است. او میافزاید:”هفته سه روز در جمنازیوم پوهنتون تعلیم و تربیه تمرین میکنیم؛ چون تعداد شاگردان در این پوهنتون زیاد است، وقت کافی برای تمرین در جمنازیوم به همه نمیرسد.از سویی هم، وسایل ورزشی کافی در اختيار نداريم. اگر حکومت فرصت‎های جدیدی در این بخش فراهم کند، مطمئن هستم که دختران می‎توانند بیرق کشور ما را در سطح جهان به اهتزار درآورند.”
این که چه زمانی مشکلات دختران والیبالیست به پایان می‎رسد، قابل پیش‎بینی نیست. دولت نیز تا هنوز به شکل جدی در بخش ورزش برای زنان سرمایه‎گذاری نکرده و ظاهراً رشد زنان و دختران در این بخش، در اولویت برنامه‎هایش قرار ندارد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد