صحت

398
۱۰ حمل ۱۳۹۰
نویسنده:

بیماران قلبی می میرند!

بيماران قلبي عروقی در ولايت هرات از نبود مركز مجهز تداوي امراض قلبي رنج مي برند.

آنان مي گويند که در ولايت هرات مركز تداوي قلبي وجود نداشته و آنان مجبور اند كه جهت تداوي و معاينات پيشرفته به خارج از کشور سفر نمایند.

بسم الله، باشندهء ولسوالی شیندند ولایت هرات می گوید:” مدتی است که از بیماری قلبی رنج می برم اما در هرات مرکز تداوی بیماری های قلبی عروقی وجود ندارد.”

وی با شکایت از ضعف اقتصادی می افزاید که هزینهء لازم را برای رفتن به خارج از کشور ندارد.

محمد سلیم، که در یکی از شفاخانه های هرات بستری شده است می گوید:” بیش  از دو سال است که دچار مشکلات قلبی شدم و در حال حاضر در بخش داخلهء شفاخانه هرات بستر می باشم اما تاکنون کدام نشانه‏ای دیده نمی شود که بیانگر بهبود بیماری ام باشد.”

وی از مسئولان صحت در این ولایت می‏خواهد تا جهت رفع مشکلات بیماران قلبی و عروقی، مرکز مجهزی را تاسیس کند.

در حالی که بیماران قلبی دراین ولایت از نبود مرکز تداوی قلبی وعائي رنج مي برند داكتران مؤظف در شفاخانهء حوزوي هرات مي‏گويند که اخيراً آمار مبتلايان به امراض قلبي در هرات افزايش يافته است.

داكتر خليل الله يوسفي، متخصص امراض قلبي شفاخانهء حوزوي هرات تصریح می‏کند که ظرف يك ماه گذشته حدود ۳۰۰ بيمار قلبي به شفاخانهء هرات مراجعه كرده و تحت مداوا قرارگرفته اند: اين ارقام خود نشان دهنده افزایش بیماری قلبی  در مقایسه به سال های گذشته است، زیرا اینقدر بیمار قبلا نداشتیم.

يوسفي افزود:” رژیم غذایی سالم، ورزش، فعالیت فزیکی، ترک سیگرت و دخانیات و دوری از محیط ‌های مملو با دود سیگرت، محدود نمودن مصرف گوشت و نمک، دوری از خوردن غذاهای چرب و روغن‌های مشبوع ‌شده و کنترول امراض انتانی می‌توانند در کاهش امراض قلبي نقش خوبی ایفا کنند.”

كارشناسان صحی به این باور اند كه آلودگی هوا، ، استفادهء بیش از حد دواها و غذای چرب، کم توجهی شهروندان به حفظ الصحه، مرض شكر، فشار خون و چاقي از مواردی اند که بيماري‏هاي قلبي را افزایش می‏دهند.

در همين حال محمد رفيق شيرزي، مدير اداري وسخنگوي شفاخانهء ۶۰۰ بستر حوزوي هرات، مي‏گويد:” در حال حاضر مركز تداوي قلبي در هرات وجود نداشته و افراد مبتلا به این بیماری تنها در شهر کابل حداقل دسترسی به خدمات پيش رفتهء تداوي قلبي را دارند.”

شير زي افزود:” آنان در تلاش استند تا بخش قلبي شفاخانهء هرات را نيز با امكانات پيش رفتهء قلبي مجهز سازند.

چندي پیش مقام‏هاي وزارت صحت عامه  گفته بودند که گراف بیماری‏های قلبی در کشور رو به افزایش است.

به گفتهء مسئولان وزارت صحت عامه، در ۹ ماه نخست سال ۱۳۸۹ در حدود ۲۴ هزارواقعهء بیماری قلب در مرکز و ولایت‏های کشور ثبت شده است.

آمارهای ارایه شده از سوی وزارت صحت عامه نشان می دهد که هر روز به طور اوسط دو نفر در اثر بیماری قلبی جان شان را از دست می دهند.

گفته می‏شود که بیشتر مبتلایان به بیماری‏های قلبی کهن سالان استند.

 

 

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد