جنوب

۱۳ سنبله ۱۳۹۵
نویسنده: نوریه نزهت نادری

بیش از ۷۰ پلچک و اکثریت جاده‌های هلمند تخریب شده‌اند

A large crater is all that remains in the road after an improvised explosive device attack in the Mohammad Agha District of Logar province in eastern Afghanistan, July 9. The blast resulted in the deaths of 24 Afghans, including four Afghan national policemen and 12 children. The attack also injured an unknown number of people, demolished a nearby building and damaged nearby vehicles.

نبردهای اخیر در ولایت هلمند، سبب ازبین رفتن ۷۲ پلچک و تخریب اکثریت جاده‌های قیرریزی شده این ولایت شده است.
اهل‌الله عبیدی، رییس فواید عامه هلمند، می‌گوید: “نبردهای اخیر در این ولایت، خسارات هنگفت مالی وارد کرده‌اند و افزون بر تخریب بخش‌هایی گسترده شاهراه هلمند – کندهار که ۴۲ کیلومتر طول دارد، ۷۲ پلچک نیز در این ولایت ازبین رفته است.”
وی، می‌افزاید: “بازسازی جاده‌های تخریب شده، ده‌ها ملیون دالر هزینه برمی‌دارد.”
رییس فواید عامه هلمند، تاکید دارد، بیشتر جاده‌های قیر ریزی شده این ولایت در نتیجه کارگزاری ماین‌ها آسیب دیده‌اند و در حال حاضر کار قیر ریزی جاده مواصلاتی چاه‌انجیر – گرشک نیز به تعویق افتاده است.
باشنده‌ها و بزرگان قومی هلمند نیز می‌گویند: این جاده‌ها با پول‌های کمکی قیرریزی شده بودند و بازسازی آن‌ها کار مشکل است و هزینه سنگین برمی‌دارد.
هلمندیان، طرف‌های درگیر در جنگ را متهم به استفاده سیاسی از تاسیسات عامه می‌کنند و می‌گویند: جاده‌های این ولایت برای استفاده مردم ساخته شده‌اند.
این در حالیست که مقام‌های امنیتی، می‌گویند: گروه طالبان در شاهراه هلمند – کندهار صدها ماین را جا گزاری کرده‌اند که نیروهای امنیتی تا کنون موفق به کشف و ازبین بردن ۴۰۰ ماین در مسیر این شاهراه شده‌اند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد