خبرهای داخلی

395
۶ حمل ۱۳۹۶
نویسنده: فخرالدین قاری‌زاده

بیش از ۱۰۰ کودک به دلیل بیماری سرخکان در نورستان جان باخته‌اند

شماری از باشندگان ولسوالی کامدیش ولایت نورستان، از جان باختن بیش از صد کودک بدلیل بیماری سرخکان در این ولسوالی خبر دادند.
اما مسوولان ریاست صحت عامه نورستان، تنها جان باختن ۱۵ کودک در این ولسوالی را تایید می‌کنند و تاکید دارند که، بدلیل نا امنی نمی‌توانند در کامدیش به عرضه خدمات صحی بپردازند.
براساس گزارش‌ها، بیماری سرخکان حدود دو ماه پیش در این ولسوالی شیوع یافته بود.
باشندگان محل، می‌گویند: برای مهار این بیماری تاکنون هیچ‌گونه اقدامی صورت نگرفته و سرخکان در حال گسترش به سایر مناطق این ولایت می‌باشد.
با این حال، داکتر محمد اسماعیل ستانکزی، رییس صحت عامه نورستان، به کلید می‌گوید: “در منطقه که این بیماری شیوع کرده، کارمندان صحی نمی‌توانند بدلیل نا امنی سفر کنند.”
به گفتۀ او، در دو ماه گذشته شماری از کودکان مصاب به این بیماری برای تداوی به مرکز صحی ولسوالی کامدیش مراجعه کرده‌اند؛ اما این بیماری بیشتر در قریه‌های جان کودکان را می‌گیرد که در اداره مخالفان مسلح دولت قرار دارد.
با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، می‌گوید که، طالبان مخالف تطبیق واکسین در مناطق تحت اداره شان نمی‌باشند و تلاش می‌کنند که مشکلات موجود در این بخش را از طریق عالمان دینی و بزرگان قومی حل کنند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد