فرهنگ و هنر

1242
۷ جوزا ۱۳۹۶
نویسنده: صمدعلی نوازش

بلند پروازی توام با خطر پذیری

اهداف بلندی برای آینده‎اش تعیین کرده است؛ حتا تصمیم به نامزد شدن در انتخابات ریاست‎جمهوری دارد. در مورد دختری سخن میزنم که از همین اکنون، با آن که هنوز مصروف تحصیل در دوره لیسانس میباشد، برای خدمت به هم‎وطنان خود برنامههای بزرگی طراحی کرده است. این دختر نگینه یاری است که تاکنون در کنار فراگیری تحصیلاتش با نهادها و موسسات گوناگون کار و فعالیت کرده است. او بسیار علاقمند یاری رساندن به زنان میباشد، اما در کنار آن به حمایت از مردان هم فکر میکند.
نگینه یاری ۲۴ سال قبل از امروز در ولایت کابل به دنیا آمده است، ولی به گفته خودش، خانواده او اصلاً از ولایت غور میباشند که سالها پیش به کابل کوچیده‎اند. دوران کودکی یاری همزمان با دوره حاکمیت طالبان در افغانستان بوده است. از این لحاظ، وی کمی با تأخیر شامل مکتب شده است. اما نگینه یاری تأخیر در شروع دوران ابتدائیه مکتب را با امتحان سویه جبران کرده است. او زمانی که آموزشهای مکتب تا صنف دوازدهم در لیسه سوریا را به اتمام میرساند، به قصد فراگیری تحصیلات عالی، در امتحان کانکور اشتراک کرده و در نتیجه به تعلیمات تخنیکی و مسلکی کامیاب میشود. اما در حقیقت این رشته دلخواه نگینه یاری نبوده است، با آن هم او دو سال تحصیلاتش را در رشته انجنیری در این انستیتوت طی میکند. او بعد از فراغت از این انستیتوت، به دنبال رشته دلخواه خود رفته و خود را در یکی از پوهنتونهای خصوصی در رشته اقتصاد شامل میسازد. او اکنون در حال پشت سر گذاشتن سال چهارم تحصلات عالی‎اش در رشته اقتصاد در پوهنتون دنیا است.
بلندپروازی این دختر افغان از آن جا آغاز میشود که وی سنت خانه‎نشینی زنان را در هم می‎شکند و در عین حالی که تحصیلاتش را با جدیت ادامه می‎دهد، با شماری از نهادها و موسسات (بعضاً در محیط کاملاً مردانه)، اجرای وظیفه می‎کند. او میگوید: “در ابتدا من با یکی از نهادها در بخش بازاریابی، مصروف کار شدم. وظیفه من بازاریابی برای اجناس و کاردستیهای زنان بود. چون یکی از اهداف من یاری رساندن به خانمها در عرصه اقتصادی میباشد، این کار را با علاقه دنبال می‎کردم.”
نگینه یاری میگوید همواره به این فکر است که چگونه میتوان زنان را در عرصه اقتصادی فعال کرد و زمینه تجارت را برای آن‎ها فراهم ساخت. با توجه به این که وی در رشته اقتصاد تحصیل کرده، تاکنون در شماری از دفاتر و موسسات در بخش مالی وظیفه نیز اجرا کرده است.
اما این دختر فعال علاوه بر پیش‎برد درسها و اجرای وظیفه، برخی فعالیتهای مدنی را نیز برای دادخواهی از حقوق خانمها انجام داده است. از آن جایی که خانواده او متعلق به ولایت غور است، تاکنون بیشترین افکارش را به مشکلات مردم غور متمرکز کرده و میخواهد برای حل مشکلات این ولایت قدمهای بزرگی بردارد. طوری که خود وی میگوید: “من چند سال قبل وبسایتی را با نام women's in ghor ایجاد کرده بودم که در آن گزارشها و خبرهای مربوط به مشکلات زنان ولایت غور به نشر میرسید. اما فعلاً این وبسایت بنابر برخی مشکلات غیرفعال است. ما تلاش داریم این وبسایت را دوباره فعال کرده و پیرامون زندگی زنان غور گزارشهای مفصلی را به نشر بسپاریم. خیلی قضایای خشونت علیه زنان در ولایت غور وجود دارد که تاکنون به آن قضایا هیچ پرداخته نشده است. ما باید برای قربانیان این قضایا دادخواهی کنیم. از نظر من، تحصیل و آموزش زنان باید در اولویت قرار داشته باشد، باید از طریق کمیتههای ولسوالی و مردمی، مسجدها و نهادهای مدنی در میان مردم ذهنیت‎سازی شود تا آن‎ها اجازه دهند دختران شان به مکتب بروند.”
خانم یاری یادآور میشود که تلاشهایش تاکنون بیشتر متمرکز بر آموزش و بلند بردن سطح دانش زنان در ولایت غور بوده است، اما به گفته او مشکلات فراراه آموزش زنان در این ولایت زیاد است: “در برخی ولسوالیهای غور خانوادهها حاضر نیستند دختران را شان به مکتب روان کنند. تحقیقات ما در ولایت غور نشان میدهد که برخی مکتبها در آن ولایت با نام دختران ساخته شده، اما در آن پسران درس میخوانند. در ولسوالیهای چـون سـاغــر، پسابند و برخی دیگر از ولسوالیهای غور، فعلاً ممانعت دختران از رفتن به مکتب رواج شده است. منع دختران از رفتن به مکتب رفته رفته در این ولسوالی‎ها تبدیل به فرهنگ شده و هیچ‎کسی حاضر نیست دخترش به مکتب برود. مشکل دیگری را که ما به آن دست یافته‎ایم، این است که در ولایت غور دختران  به اجبار به شوهر داده میشوند؛ به شوهرانی که از لحاظ سنی با آن‎ها هیچ مطابقت ندارند. دختران جوانی را میبینیم که به حیث زن دوم، سوم، چهارم و حتا زن پنجم به عقد مردان مسن و پیر در آمده‎اند.”
به گفته نگینه یاری، دختران و زنان در مناطق دوردست ولایت غور هیچ دسترسی به قانون و مراجع عدلی – قضایی ندارند. آن‎ها از حقوق انسانی خود هیچ دفاع نمیتوانند و به شدت نیازمند حمایت میباشند. او حتا بازتاب دادن این گونه مشکلات زنان را یک کار سخت و دشوار میپندارد، زیرا از نظر وی هر کسی که بخواهد از قربانی شدن زنان در ولایت غور جلوگیری کند با مشکلات امنیتی برمیخورد. اما با آن هم نگینهیاری در تلاش است برای بالا بردن سطح آگاهی مردم، به خصوص زنان، در ولایت غـور کار کنــد. او مـیگوید: “ما گروهی را با اشتراک دختران و خانمهای فعال غور تشکیل دادهایم و از این طریق تلاش میکنیم مشکلات زنان را دنبال کنیم. همچنان ما تلاش داریم یک نهاد مدافع حقوق زنان و حقوق بشر را در ولایت غور ایجاد کنیم. میدانیم که این یک کار آسان نیست، اما تلاش خود را می‎کنیم.”
البته تلاشهای نگینه یاری برای یاری رساندن به زنان تنها به ولایت غور خلاصه نمیشود بلکه وی قصد دارد کاری کند که نتیجه آن برای تمام خانمهای کشورش مفید واقع شود. او در حال حاضر به عنوان رییس در موسسه “افغانها برای فردا” فعالیت دارد و تاکنون از طریق این موسسه توانسته دست خیلی از خانمها را بگیرد که مربوط به ولایتهای گوناگون میباشند؛ به خصوص وی با خانمهایی که از مهاجرت برگشته‎اند برخی حمایتهای مالی انجام داده است. او در مورد این گونه فعالیتهایش چنین توضیح میدهد: “ما تصمیم داریم که مشکلات خانمها را با خانم رولاغنی به گونه مفصل شریک سازیم و تصمیم بعدی من این است که یک برنامه آموزشی برای یاری رساندن به خانمهای ولایت‎های غور و میدان وردک برگزار کنم تا برای آن‎ها زمینه تحصیل و کارآموزی فراهم شود و آن‎ها در عرصه اقتصادی بیشتر متکی به خود شوند. ما حتا تصمیم داریم زمینه تجارت و بلند بردن سطح اقتصاد خانمها را فراهم کنیم.”
البته نگینه یاری زمانی نیز به حیث کارمند بخش مالی در کلیدگروپ ایفای وظیفه میکرد. او در این مورد تنها یادآور میشود که خاطرات خوشی از فضای سالم دفتر کلیدگروپ با خود دارد.
این دختر دلیر افغان دلیل بسیاری از موفقیت‎هایش را در آن میداند که از خود شجاعت به خرج داده و به جای این که از خطرات زندگی بترسد با آن مبارزه کرده است. او هرگز حاضر نیست پیشرفت در زندگی‎اش را متوقف کند، بلکه میگوید: “از جمله دخترانی هستم که جرئت بیرون رفتن از خانه را دارم و گاهی حاضرم برای رسیدن به اهدافم زندگیام را به خطر مواجه کنم. شعار من در زندگی این است که هیچ‎گاه نباید پیشرفت را متوقف کرد. زندگی پر از خطرات و در عین حال پر از فرصتها است، ما نباید با ترس از خطرات فرصتها را از دست دهیم. ما باید نه تنها برای پیشرفت خود تلاش کنیم، بلکه باید برای دیگران نیز فرصت پیشرفت را فراهم سازیم.”
این دختر فعال و دوراندیش تنها به درسهای پوهنتون و کسب تجارب در موسسات اکتفا نکرده است، بلکه سعی کرده است کورسهای مرتبط با اهدافش را نیز دنبال کند. او کورس یک ساله “لیدرشیپ” یا آموزش رهبری را در مرکزی با نام “افغان‎سنتر” در سال ۲۰۰۹ فرا گرفته و میگوید در کنار این آموزشها، مهارتهای زبان انگلیسی و کمپیوتر را نیز خوب یاد گرفته است. او میگوید: “همیشه آروزیم این بوده که جمعی را رهبری کنم و کاری برای شان انجام دهم. از این لحاظ کورس لیدرشیپ خیلی مرا به اهدافم نزدیکتر کرد.”
نگینه یاری تاکنون با نهادها و موسساتی چون؛ انجمن توسعه افغانستان، خدمات لوجستیکی پيام صلح، كنسرسيوم ريسرچ حقوق بشر و دادخواهی، توسعه خدمات بشردوستانه و موسسه افغانها برای فردا در پستهای گوناگونی کار کرده است. این دختر فعال افغان با توجه به تجاربی که از فعالیتهایش کسب کرده است، میگوید: “آنچه در مورد کار زنان در بیرون از خانه در میان مردم گفته میشود، با آنچه در محیط کار عملاً دیده میشود، بسیار تفاوت دارد. برخی از خانوادهها نسبت به کار دختران در بیرون از خانه، برداشتهای اشتباه دارند، در حالی که خانمها به راحتی میتوانند وارد دفاتر شده و محیط کاری را به نفع خود تغییر دهند.”
از نظر نگینه یاری، وجود خانمها در ادارات هم از لحاظ رعایت اصل جندر مهم است و هم از لحاظ رشد و پیشرفت اداره. به گفته او، هر ادارهای که کارمند زن در آن چشم‎گیر باشد بدون شک هم فضای متنوع انسانی دارد و هم رقابتهای سالم میان کارمندان سبب رشد و ترقی بیشتر اداره خواهد شد. وی تصریح میکند: “هرچند در افغانستان درصدی زنان تحصیل‎کرده بسیار کم است و نمیتوان نصف کارمندان یک اداره را از زنان تشکیل داد، ولی ما باید تلاش کنیم درصدی زنان در ادارات را حداقل به ۲۰ تا ۳۰ درصد برسانیم.”
تحصلات عالی نگینه یاری در مقطع لیسانس تا هنوز به پایان نرسیده ولی او تصمیم دارد بعد از ختم دوره لیسانس، دوره ماستری‎اش را نیز فراگیرد. وی میگوید: “بعد از ختم دوره ماستری میخواهم در قدم اول برای خانمها زمینه فعالیتهای تجارتی را فراهم سازم و در قدم دوم میخواهم در یکی از وزارت‎خانهها به حیث وزیر مقرر شوم.” وی تصامیم بلندپروازانه‎اش را شامل نامزد شدن در انتخابات پارلمانی در آینده نزدیک و نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری در آینده دورتر عنوان میکند. او آرزو دارد در هر مقامی که باشد برای مردم و کشورش خدمت کند. از این لحاظ وی رسیدن به پست ریاست جمهوری را بهترین زمینه برای خدمت به مردم میداند. نگینه یاری تاکنون تشکیل خانواده نداده و با پدر و مادرش یکجا زندگی میکند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد