خبرهای داخلی

145
۲۴ سنبله ۱۳۹۷
نویسنده: جمشید مجددی

بلخی: وضعیت مهاجران افغان نسبت به چهار سال پیش بهتر شده است

وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان می‌گوید که وضعیت مهاجران افغان در کشورهای مختلف، به‎ویژه ایران و پاکستان، در مقایسه با چهار سال پیش، بهتر شده است.
سید حسین عالمی بلخی روز شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که زمینه آموزش برای کودکان مهاجران افغان بدون اسناد در ایران فراهم شده است و هم ‌اکنون فرزندان ۷۸ هزار افغان بدون اسناد، در مکتب‌های این کشور مصروف آموزش‌ اند.
به گفته وی، حدود ۷۰۰ هزار افغان در پاکستان که بدون اسناد بودند، نیز کارت‌های مهاجرت به دست آورده‌اند.
از سویی هم، وزیر امور مهاجران و عودت‌کنندگان می‎گوید که در حال حاضر وضعیت مهاجران افغان در سه کشور اندونیزیا، یونان و ترکیه نسبت به گذشته بدتر است.
او گفت که مهاجران، این سه کشور را به عنوان توقف‎گاه موقت برای رسیدن به کشورهای دیگر جهان برگزیده‎اند.
وی می‎گوید که تلاش‎ها جریان دارد تا کارهای بیشتری برای رفع مشکلات مهاجران افغان در این سه کشور، به‎ویژه ترکیه، صورت گیرد.
عالمی بلخی در نشست خبری امروزش همچنان گفت که کمیته بیجاشدگان و عودت‎کنندگان هم اکنون در حال انجام اقداماتی برای تطبیق فرمان ۳۰۵ رییس جمهور است.
این فرمان که موضوعات توزیع زمین برای عودت‌کنندگان، بیجاشدگان داخلی و بازماندگان نیروهای امنیتی جان باخته را در بر می‌گیرد، از سوی رییس جمهور صادر شده است.
به گفته وزیر مهاجران و عودت‎کنندگان، از آغاز سال جاری میلادی تا کنون ۵۲۰ پناهنده افغان از اروپا به کشور بازگردانده شده‎اند و در همین مدت، ۱ هزار و ۴۹۵ تن دیگر به گونه داوطلبانه از کشورهای اروپایی به کشور بازگشت کرده‌اند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد