کابل

42
۱۲ حوت ۱۳۸۹
نویسنده:

بریتانیا: ادامهء فشار نظامی بر طالبان بی تاثیر است!

 

کمیتهء روابط خارجی مجلس بریتانیا با انتشار گزارشی هشدار داده است که عملیات نظامی که اکنون علیه شورشیان جریان دارد، می تواند تلاشها برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران افغانستان را دشوار کند.

کمیتهء روابط خارجی بریتانیا در این گزارش تاکید دارد که درحال حاضر به تشدید فعالیتهای سیاسی بجاي فشار بیشتر نظامی نیاز  مي باشد.

براساس گزارش این کمیته، شواهد نشان می دهند که عملیات شدید ضد شورش که در حال حاضر علیه شورشیان در افغانستان در جریان است، موفق نخواهد شد.

این گزارش همچنین طرح ادامهء عملیات همه جانبه علیه طالبان به منظور جلوگیری از بازگشت القاعده به افغانستان را غیر موثر خوانده است.

در این گزارش آمده است که شواهد نشان می دهد، روش کنونی مبارزه علیه شورشیان و اعمال فشار نظامی زیاد بر گروه های شورشی به پیروزی نمی رسد.

تهیه کنندگان این گزارش مدعي هستند كه برای جلوگیری از بازگشت القاعده به یک مبارزه وسیع و پر قدرت نظامی علیه طالبان نیاز نمي باشد، بلکه آنها تاکید دارند که زمان برای تلاشهای جدی و فراگیر سیاسی فرا رسیده است.

در این گزارش همچنین آمده است، نکتهء محوری برای توجیه سیاست خارجی بریتانیا برای حضور نظامیان این کشور در افغانستان این است که این حضور به نفع امنیت ملی بریتانیابوده و از بازگشت القاعده به افغانستان جلوگیری می کند.

در این گزارش از دولت بریتانیا خواسته شده است که برای قانع کردن مقام های امریکایی در مذاکره با طالبان تلاش بیشتری انجام دهد.

“ریچارد اوتاوی” از حزب محافظه کار که ریاست این کمیته را بر عهده دارد، گفته است:” ما می توانیم هر روز جنگ را برای گفتگو اختصاص دهیم، ما با یک روز جنگیدن، یک روز فرصت  گفتگو را از دست می دهیم.”

این مقام  بریتانیایی تاکید می کند که ما باید طالبان را به مذاکره تشویق کنیم و در این راستا باید اعتماد سازی صورت گیرد.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا در واکنش  به این گزارش گفته است که دولت بریتانیا برای پیشرفت نظامی و غیر نظامی در افغانستان تلاش می کند.

هیگ در عین حال تاکید کرده است که اکنون زمان پیشبرد یک روند سیاسی فرا رسیده است

گزارش کمیتهء تحقیق روابط خارجی بریتانیا همزمان با سفر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به لندن منتشر شده است.

از سوی دیگر همزمان با سفر حامد کرزی به انگلستان، گزارشهایی در مورد سفر ملا عبدالسلام ضعیف سفیر پیشین طالبان در پاکستان به لندن و احتمال شرکت او در گفتگوهایی با مقام های بریتانیایی منشر شده است که نشان می دهد روند مذاکره با طالبان جدی تر شده است.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد