گزارش

794
۱۲ ثور ۱۳۹۶
نویسنده: نعمت الله طنین

برهوت ترسناک

“زمین از جمله شگفتی‎های نظام آفرینش است و از آن باید محافظت کنیم.” این شعاری است که همه ساله مسوولان حکومتی، در روز جهانی زمین، آن را تکرار و ساعتی بعد از آن، به تاق نسیان می‎سپارند. طبق معمول، امسال نیز وزارت احیا و انکشاف دهات در برنامه تجلیل از روز جهانی زمین، از مردم خواست برای پاک نگه داشتن زمین، تلاش بیشتری به خرج دهند. مقام‎های وزارت احیا و انکشاف دهات، زمین را متفاوت‎تر از سایر منظومه‎های شمسی خوانده و معتقد هستند که وجود اکسیجن در جو آن، از جمله تفاوت‎ها و نعماتی است که زمینه زیستن را برای زنده جان‎ها مهیا ساخته است.
نصیراحمد دورانی، وزیر احیا و انکشاف دهات، می‎گوید: “نگهداری از زمین مسوولیت هر انسان می‏باشد تا این امانت را به صورت درست به نسل‎های آینده بسپاریم.” وی افزود که برای از بین بردن آلودگی هوا، این وزارت تلاش دارد تا سرک‎های شهری و روستایی را به صورت اساسی پخته‎کاری کند. بنابر اظهارات این مسوول وزارت احیات و انکشاف دهات، تمام این کارها، قبل از انجام آن، با اداره محیط زیست هماهنگ می‎شود.
با آغاز عصر تکنالوژی و پیشرفت‎های عملی و صنعتی، دست یافتن انسان به آرزوی دیرینه‎اش که تسلط بر طبیعت است، تا حد زیادی تسهیل شده است. اگرچه بخشی از این آرزو طی قرون گذشته به دست آمده است، ولی مدافعان محیط زیست پیامد تلاش انسان‎ها برای تسلط بر طبیعت را برای محیط زیست زیانبار توصیف می‎کنند. به گفته آن‎ها، تلاش‎های بشر برای تسلط بر طبیعت، کره زمین را به صحنه‎ای برای نبرد نابرابر میان انسان‎ها و طبیعت تبدیل کرده و زنگ خطری را برای محیط زیست و ساکنان زمین به صدا درآورده است.  غلام محمد ملکیار، معین مسلکی اداره محیط زیست، با ابراز نگرانی از وضعیت موجود در شهرها و تبدیل شدن ساحات سبز به ساحات رهایشی، می‎گوید: “در صورت ادامه ساخت و سازهای بی‎رویه در شهرها و روستاها، تا چند سال دیگر، تمام زمین‎های هموار و ساحات سبز به ساحات رهایشی تبدیل خواهد شد.” وی افزود که ساحات سبز به شکل سریع در حال تبدیل شدن به ساحات رهایشی است و با گذشت هر روز، انسان‎ها عرصه را برای ساحات سبز تنگ‎تر می‎سازد.

قطع جنگلات
هرچند قانون جنگلات از چند سال بدین‎سو در کشور نافذ شده است، اما هنوز هم مسوولان در وزارت زراعت و مالداری، قطع جنگلات از سوی مافیای اقتصادی را یک چالش جدی تلقی می‎کنند. احمدسعیدقاری‎زاده، از مسوولان وزارت زراعت و مالداری، می‎گوید: “درختان و جنگلات در کشور به شکل بی‎رحمانه قطع می‎شود. هر سال هکتارها زمین از وجود جنگل و درخت خالی می‎شود که با این وصف در آینده نه چندان دور، ما تمام ساحات سبز خود را از دست خواهیم داد.”
با این حال، کارشناسان محیط زیست، بدین باور اند که پیشرفت صنعت و استفاده بی‎رویه از مواد فسیلی، زمین و محیط زیست را با دشواری‎های فراوانی روبه‎رو ساخته است که در صورت بی‎توجهی، امکان دارد زمین افغانستان به برهوت ترسناک تبدیل شود. محمدیونس فکور، کارشناس محیط زیست، ضمن انتقاد از بی‎توجهی حکومت در خصوص محیط زیست، می‎گوید: “با گذشت هر روز، وضعیت محیط زیست در کشور خطرناک‎تر شده و حکومت همچنان نظاره‎گر این وضعیت است. با وجود مصرف ملیون‎ها دالر در کشور، هر روز وضعیت محیط زیست بدتر شده و نفس‎ کشیدن برای ادامه زندگی تنگ‎تر می‎شود.”
از طرف دیگر، وی تأکید دارد که ادارات ذیربط در قسمت آگاهی‎دهی نیز کوتاهی کرده‎اند و هنوز بسیاری از مردم در مورد این که با تخریب زمین و آلوده شدن محیط زیست، چه زیان‎های متوجه شان خواهد شد، چیزی نمی‎دانند.
در حاشیه این برنامه، نمایشگاهی زیر نام “زمین، خانه من است” نیز برگزار شده بود که به نحوی اشتراک‎کنندگان را به حفاظت از محیط زیست و نگهداری از آن تشویق می‎کرد. پلوشه امینی، یک تن از شاگردان لیسه “رنگین‎کمان”، که شگفتی‏های طبیعت را نقاشی کرده بود، گفت که قصد دارد با نقاشی‎هایش به مردم اعلام کند با طبیعت مهربان باشند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد