تحلیل و دیدگاه

۱۶ جدی ۱۳۹۸
نویسنده: کلید

برف سنگین است و مدیریت ضعیف

با آنکه برف‌باری سبب خوشبختی و ازدیاد آب و حاصلات زراعتی می‌گردد، ولی مشکلاتی را نیز به همراه دارد.
در دو-سه سال اخیر در کابل و شماری از ولایت‌های افغانستان برف‌باری باعث بیشترشدن راه‌بندان و مشکلات ترافیکی در جاده‌ها و کوچه‌ها گردیده است. این امر، ناکارایی شاروالی‌ها و ادارات مربوط را نشان می‌دهد. در دو روز گذشته شماری از شهروندان کابل از این جهت ابراز نگرانی زیادی داشته و شکایت دارند.
بارش سنگین و متواتر برف در دو روز اخیر در اکثریت ولایات کشور باعث شده تا شمار زیادی از مردم با مشکلات روبرو شوند.
بزرگ‌ترین مشکلی که باشنده‌گان کشور با آن روبرواند، مسدودشدن راه‌های رفت‌وآمد می‌باشد. بیشتر راه‌های مواصلاتی و عبور و مرور مردم مسدود بوده، وسایط نقلیه توانایی ردشدن از سرک‌ها را ندارند، حتی شهر کابل که اکثریت سرک‌های آن قیرریزی شده‌اند، در دو روز گذشته برای رفت‌وآمد و دریافت وسایط ترانسپورتی مشکل‌آفرین بوده‌اند.
صبح روز دوشنبه، باشنده‌گان شهر کابل توقع داشتند تا شاروالی کابل با استفاده از وسایط دست‌داشته جاده‌های شهر کابل را از برف پاک سازند، اما برخلاف کمتر واسطه‌ی پاکسازی در جاده‌ها دیده شد؛ در حالی‌که یکی از وظایف این اداره در چنین شرایط ایجاد سهولت برای گشت‌وگذار وسایط نقلیه است؛ غفلت شاروالی کابل در این راستا نشانگر ضعف مدیریتی در این نهاد می‌باشد.
از صبح امروز چهارراهی‌ها به شدت مسدود و مزدحم بود؛ مردمی که برای انجام وظایف دولتی و یا هم غیردولتی باید به دفاتر خویش می‌رفتند، هیچ وسیله‌ای برای انتقال آنان وجود نداشت. گفته می‌شود که شماری از این کارمندان دوباره راه منازل شان را در پیش گرفته و از رفتن به وظایف شان بازماندند.
حکومت و به خصوص ادارات مربوط با قیاس از برف‌باری یک روز گذشته و با هماهنگی اداره‌ی هواشناسی لازم بود که سطح برف‌باری‌ها را پیش‌بینی کرده و در حل مشکل مردم می‌کوشیدند، معلوم می‌شود که هیچ‌کسی در فکر این موضوع نبوده و این‌که مردم امروز کدام مشکلات را تجربه می‌کنند و با چه نابسامانی‌هایی روبرو می‌شوند، برای‌شان مهم نبوده است.
وقتی به گسترده‌گی مشکلات شهروندان کابل می‌نگریم، این نگرانی به‌وجود می‌آید که وقتی پایتخت‌نشینان این‌گونه دچار مشکلات ترانسپورتی و بندش راه‌ها و سرک‌ها‌اند، وای به حال باشنده‌گان و مسافرین شاهراه‌های بزرگ و ولایت‌های سرد سیر!

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد