کابل

48
۴ دلو ۱۳۸۸
نویسنده:

برای مذاکرات صلح برخی زندانیان بگرام رها شوند

کلید * چهارم دلو ۱۳۸۸

کای آیدی فرستاده ویژه  سر منشي سازمان ملل در افغانستان، اعلام کرده که این سازمان از طرح دولت افغانستان در مورد گفتگو با طالبان حمایت می کند.

اقای آیده گفت، طرحی که حامد کرزی به شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر باز نگری فهرست سیاه ارائه کرده، یک اقدام درست و به موقع است.

کای آیدی در گفتگو با خبر گزاري بي بي سي تاکید بر راه حل نظامی در هشت سال گذشته را اشتباه جامعه جهانی در افغانستان خوانده گفته است، حال احساس می شود که اشتباه ها درک شده و راه درستی در پیش گرفته شده است.

 به گفته آقای آیدی مشکل افغانستان با “زور و پول حل نمی شود بلکه این مشکل با گفتگو و تفاهم قابل حل است.”

دراین گفتگو کای آیدی به نیازهایی که برای آغاز مذاکره با طالبان لازم است نیز اشاره کرده است، به نظر این مقام سازمان ملل متحد، پیش از هر چیزی، مهم نشستن پشت میز مذاکره است و برای برآورده شدن این مهم، شاید لازم باشد شماری از زندانیان طالبان بگرام آزاد شوند.

این مقام سازمان ملل متحد در حمایت از طرحی سخن می گوید که هنوز جزئیات آن مشخص نیست و قرار است از سوی دولت افغانستان در کنفرانس لندن ارائه شود.

در همین حال شماری سازمان ها و نهادهای فعال در زمینه حمایت از حقوق زنان با انتشار قطعنامه ای، از دولت افغانستان و جامعه بین المللی خواسته اند از هر نوع مذاکره و توافق غیر شفاف با طالبان خودداری شود.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد