کابل

811
۳ جوزا ۱۳۸۹

بازگشت ۵۰ هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان


 

در بيانيه ارسالي دفتر كميشنري عالي سازمان ملل متحد در امور پناهندگان  UNCHR‬ در افغانستان به نقل از محمدنادر فرهاد سخنگوی این دفتر آمده است، از ابتداي سال ۲۰۱۰ ميلادي تاكنون ۵۰ هزار تن از مهاجرين افغان داوطلبانه پاكستان و ايران را ترك كردند و روند بازگشت مهاجرين همچنان ادامه دارد.

در اين مدت ۴۸ هزار تن از پاكستان و بقيه از ايران به افغانستان بازگشته اند، و این رقم بیانگر افزایش میزان بازگشت افغانها نسبت به سال ۲۰۰۹ ميلادي به کشورشان است.

وي اضافه كرد: امسال ۳۵درصد مهاجرين به ولايات ننگرهار، لغمان و كنر، ۳۲ درصد به كابل، لوگر و پروان ، ۱۶درصد به كندوز، جوزجان، بلخ و بغلان و ۷ درصد هم به هلمند و قندهار و بقيه به ديگر نقاط افغانستان بازگشته اند.

به گفته وي: به هر مهاجر افغان كه قصد بازگشت داوطلبانه را به افغانستان داشته باشد، به نسبت مسافت محل اسكان در داخل كشور بطور متوسط مبلغ يكصد دالر از سوي مراكز  اين نهاد در ۵ زون كشور به مهاجرين پرداخت مي‌شود.

به گفته نادر فرهاد ۷۰ درصد افغان هايي كه از پاكستان بازگشته اند، در ايالت خيبر پشتونخواه، ۱۴درصد در بلوچستان و تعداد كمي در سند، پنجاب و اسلام آباد سكونت داشته اند.

وي علت عمده بازگشت افغانها از پاكستان را افزايش هزينه‌هاي زندگي، محدوديت‌هاي شغلي و ناامني در اين كشور عنوان كرد.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد