تحلیل

342
۶ حوت ۱۳۸۸
نویسنده:

بازهم کشتار غیرنظامیان

کشتار غیرنظامیان در چند روز اخیر، بازهم خانواده های بسیاری را به عزا نشاند. این کشتار به وسیلۀ دو طرف درگیر صورت گرفته که درآن کوچکترین احساس مسوولیتی نسبت به جان ملکی ها دیده نمیشود.

گرچه جنرال مک کریستال، بعد از کشته شدن ۳۳ نفر در كجران، از مردم افغانستان معذرت خواست که میشود آنرا گام مثبتی در احتیاط های بعدی نیروهای خارجی در عملیات شان به فال نیک گرفت؛ اما کسی باور ندارد که این معذرتخواهی ها گراف این کشتارها را پائین بیاورد؛ زیرا در گذشته نیز جنرالان امریکایی چنین تاسف ها و معذرت هایي را عنوان کرده بودند.

نیروهای ناتو در ولایت دایکندی، زمانی یک کاروان موترهای ملکی را مورد بمباردمان قرار دادند که در میان برف گیر مانده و به شکل کاروان حرکت میکردند. این پیلوت ها بی مکثی به گمان کاروان موترهای مخالفان، بر این قطار بمباران را شروع کردند که به شمول تعدادی مرد، چند زن و طفل نیز به قتل رسیدند.

این درحالیکه با آغاز عملیات مارجه، ۱۹ تن از افراد ملکی درین منطقه کشته شدند، اما ازین جنگ گزارشاتی میرسد که این تعداد از اصل کشته شده ها بسیار کمتر نشان داده شده است. بازهم جنرال مک کریستال این کشتار را محکوم کرد و به نیروهای تحت فرمانش دستور داد که از راکت هایي که به وسیلۀ آنان این افراد کشته شدند، در جنگ مارجه استفاده نشود.

 هنوز خون این افراد در مارجه نخشکیده بود که نیروی هوایی ناتو در ولسوالی پنجوایی قندهار، پنج تن از دهقانانی که در مجاورت یک جاده روی زمین شان کار میکردند را به این گمان که جاده را ماین گذاری میکنند، هدف قرار داده و تمام آنان را به قتل رساندند. روز دوشنبه، سوم حوت، یک ماین تعبیه شده بر بایسکلی در لشکرگاه مرکز ولایت هلمند، جان هفت تن  غیرنظامی را گرفت و ۱۶ تن دیگر را زخمی ساخت.

در ضمن روز یکشنبه، دوم حوت، در اثر یک انفجار در ننگرهار، جان پانزده تن به شمول حاجی زمان و شمس رئیس شهرسازی این ولایت گرفته شد و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند، که اکثر کشته و زخمی شده ها افراد غیرنظامی بودند. بازهم به روز سه شنبه، ۴ حوت، انفجار دیگری در ننگرهار به وقوع پیوست که درآن، ۲ نفر کشته و یک نفر زخمی شدند.

تمام افراد بالا، قربانی درگیری های دو طرفی هستند که نه تفنگی در دست داشتند و شاید مخالف چنین جنگهایي هم بوده باشند. اینکه این کشتار چه وقت پایان خواهد یافت، کسی آنرا پیشبینی کرده نمیتواند. مردم ازین پدیده به شدت نفرت دارند و به این خاطر موقف هردو طرف در سه سال اخیر، در ذهنیت مردم به شدت ضربه خورده و این ذهنیت نزد مردم افغانستان ایجاد گشته که زندگی آنان، نزد مدعیان حمایت از آنان به اندازۀ یک مورچه هم اهمیت ندارد.

افغانستان در سی سال گذشته، بیش از دوملیون کشته داده و تحقیقات نشان میدهد که در افغانستان، حدود ۱۸۰ گور دستجمعی وجود دارد که برخی از آنها کشف و برخی دیگر تا هنوز کشف نشده اند. حال اگر از یکطرف نیروهای خارجی حاضر در افغانستان، زیر نام مبارزه با تروریزم قصد جان غیرنظامیان را بکنند و در ظاهر شعار حمایت و بهروزی افغانها را بدهند و از سوی دیگر طالبان، واسکت های انتحاری را به تن کنند و بی کوچکترین احساس مسوولیتی، خود را در میان مردم غیرنظامی منفجر سازند و بعد مدعی عملیات ضد خارجی ها گردند، جز اینکه گراف کشتار دو ملیونی مردم افغانستان را روزتاروز بالا ببرند، کاری از پیش نمیبرند.

وقتی نیروهای ناتو، بی هیچ تحقیقی بر روی کاروان موترهای غیرنظامی، بم فرو میریزند و بعد آنرا اشتباه میخوانند، چه چیزی جز بی توجهی به مرگ و زندگی افغانها در پس پشت این قضیه وجود دارد؟

در صورتی که قتل غیرنظامیان به این گستردگی در سالی که پیش رو داریم ادامه پیدا کند، امسال گراف این قتل ها نسبت به سه سال گذشته بالا خواهد رفت؛ اما تا حال هیچ راهی که به این کشتارها پایان داده شود، از سوی دو طرف درگیر ارائه نشده است و مردم نمی دانند که در برابر این پدیدۀ به شدت شوم، چه کار و رهکاری را در پیش بگیرند.

تا حال این مردم جز اینکه بر اجساد توته پارچۀ عزیزان شان گریسته، در عمل کاری از دست شان بر نیامده و در آینده نیز برای نجات ازین بلای جانسوز، نه تنها پیشنهادی نداشته اند که باید با اضطراب زندگی کنند و اعتمادی به برگشت عزیزان شان به خانه نداشته باشند؛ چون نمی دانند که همین لحظه بمی بر برادر چوپانش از هوا فرو نریزد و یا پسر متعلمش در آماج انتحار، پارچه پارچه نشود و به این صورت افراد ملتی که کوچکترین اعتمادی به لحظه های زندگی خود نداشته باشد، چگونه قادراند برای آینده برنامه بریزند و به فکر آبادانی ملک و وطن شان باشند. تا زمانیکه به این بلای شوم پایان داده نشود، همین آش و همین کاسه تکرار خواهد شد.   

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد