خبرهای خارجی

284
۲۰ حمل ۱۳۹۸
نویسنده: خیرالدین رحمانی

ایران، نیروهای فرماندهی مرکزی امریکا(سنتکام) را تروریستی اعلام کرد


شورای امنیت ملی ایران، در واکنش به اقدام ایالات متحده امریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی، اقدام متقابل انجام داده و فرماندهی مرکزی امریکا (سنتکام) را گروه تروریستی اعلام کرد.

شورای‌عالی امنیت ملی ایران عصر روز گذشته (دوشنبه) با انتشار بیانیه‌ای دولت ایالات متحده آمریکا را حامی تروریسم و تمامی نیروهای وابسته به فرماندهی مرکزی (سنتکام) را گروه تروریستی اعلام کرد.
از سوی هم محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با نگارش نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران پیشنهاد کرده بود که نام نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در منطقه غرب آسیا (سنتکام) در فهرست گروه‌های تروریستی مدنظر ایران قرار گیرد.
سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن اعلام خبر، پیشنهاد آقای ظریف را مبتنی بر قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه که پیشتر از سوی مجلس ایران تصویب شده، اعلام کرده بود.
در همین حال، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز در گفت‌وگو با رسانه های آن کشور ضمن تاکید بر این که اقدام آمریکا نقض حقوق بین‌المللی بوده، توضیح داده بود که طبق قانون اقدام متقابل ایران در برابر آمریکا، دولت موظف است که نظامیان آمریکا را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد و شورای عالی امنیت ملی و دولت آن را اجرایی کنند.
این در حالی است که کاخ سفید روزدوشنبه با انتشار بیانیه‌ای از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی خبر داد و هدف از این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را مبارزه با تروریسم جهانی ایران و افزایش فشارهای مالی بر ایران و انزوای بیشتر این کشور اعلام کرد.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد