اجتماعی

882
۲۶ حمل ۱۳۹۶
نویسنده: محمد اسحق اکرمی

ایجاد شبکه نهادهای مدنی در ولسوالی‌های بامیان

بــرای نخـستیـن‎بــار، شـبکـه نهــادهــای مـدنــی در ولسوالی‎های هشت‎گانه ولایت بامیان ایجاد شد. این شبکه توسط دفتر ولایتی سازمان ملل متحد یا یوناما با همکاری نهادهای جامعه مدنی بامیان در این هشت ولسوالی ایجاد شده است. حسین‎داد احمدی، مسوول دفتر ولایتی مجتمع جامعه معدنی افغانستان یا مجما در بامیان، می‎گوید شبکه نهادهای مدنی در ولسوالی‎های بامیان به هدف نظارت از کارکرد حکومت محلی و پاسخ‎گو ساختن مقام‎ها، تأمین شفافیت و نهادینه کردن اصل حکومت‎داری خوب در این ولایت ایجاد شده است. او گفت با تشکیل این شبکه، مشکلات فراروی نهادینه ساختن دموکراسی در بامیان و همچنان نقاط ضعف حکومت محلی برطرف شده و میزان پاسخ‎گویی آن در برابر قانون و مردم بالا خواهد رفت.
مسوول دفتر ولایتی مجما در بامیان به کلید گفت: “نهادهای جامعه مدنی، نقاط ضعف حکومت را برجسته می‎کنند؛ با برجسته شدن و برطرف شدن این نقاط ضعف، اصل حکومت‎داری خوب نیز تقویت می‎شود. جامعه مدنی هیچ‎گاه تلاش نمی‎کند تا جایگزین حکومت شود، بلکه دادخواهی می‎کند و نقاط ضعف آن را برجسته می‎سازد تا این نقاط ضعف برطرف شده و به نقاط قوت حکومت تبدیل شود. در چنین حالتی واضح است که حکومت برای تقویت خود به جامعه مدنی فعال نیازمند است.”
به عقیده احمدی، در بیش از یک و نیم دهه گذشته، مرکز ثقل فعالیت‎های نهادهای مدنی در بامیان را مرکز این ولایت تشکیل می‎داد و ولسوالی‎ها عمدتاً از دسترسی این نهادها بیرون بود. وی افزود با ایجاد این شبکه، حالا انتظار می‎رود که نهادهای مدنی در بامیان به شکل هماهنگ و وسیع در تمام ولسوالی‎های این ولایت کار کنند.
در این حال، شماری از جوانان بامیانی از ایجاد شبکه نهادهای مدنی در ولسوالی‎های این ولایت استقبال می‎کنند. آن‎ها نیز به این عقیده‎اند که تشکیل چنین شبکه‎هایی سبب نهادینه شدن دموکراسی و تقویت حکومت‎داری خوب می‎شود. رضا فرهمند، یکی از فعالان مدنی ولسوالی نمبر یک یکه‎ولنگ، به کلید گفت: “اگر فعالان مدنی بتوانند به همین شکل به فعالیت شان ادامه بدهند، وضعیت حکومت‎داری در بامیان بهبود خواهد یافت. ما از حکومت می‎خواهیم برای سازمان‎ها و نهادهایی که در چهاچوب قانون فعالیت دارند، زمینه رشد بیشتر را فراهم کند. به عقیده ما، در صورتی که نهادهای مدنی قدرتمند در کشور شکل بگیرد، دولت نیز به اقتدار لازم دست خواهد یافت و به این ترتیب ثبات دایمی تأمین خواهد شد.”
یکی از باشندگان بامیان با تخلص نوازش به کلید گفت که او پیش از این نسبت به نقش جامعه مدنی آگاهی چندانی نداشت. این باشنده بامیان افزود که او چنان تصور می‎کرد که هیچ نهاد و مقامی در برابر مردم پاسخ‎گو نیست و هیچ مرجعی برای بازتاب صدای مردم وجود ندارد. نوازش اما تصریح کرد که وی حالا با مشاهده فعالیت نهادهای جامعه مدنی به این باور رسیده است که مردم می‎توانند از طریق این نهادها صدای شان را به گوش حکومت برسانند و به این ترتیب به مطالبات شان دست یابند.
از جانب دیگر، مقام‎های محلی بامیان، از تشکیل شبکه نهادهای مدنی در ولسوالی‎های این ولایت، خوش‎بین هستند. به عقیده آن‎ها، نظارت نهادهای جامعه مدنی از اعمال حکومت و مشورت‎ آن‎ها، سبب تحقق حکومت‎داری خوب در آینده می‎شود. ابراهیم اکبری، ولسوال یکه‎ولنگ نمبر دو، به کلید گفت که جامعه مدنی برای تقویت حکومت‎داری خوب و نظارت از کارکردهای حکومت، نقش اساسی و کلیدی دارد.
ولسوال یکه‎ولنگ نمبر دو در بامیان افزود: “فعالیت جامعه مدنی برای بهتر شدن وضعیت حکومت‎داری، یک اصل است. حکومت، مطابق قانون، وظایف خود را انجام می‎دهد، اما این که چگونه روند اجراآت حکومت بهتر شود، به نظریات جامعه مدنی نیاز است. جامعه مدنی با مشورت‎ها و انتقاداتش، آیینه‎ای است کــه حکـومـت تمــام کجــی و راستـی خود را در روی آن می‎بیند.”
بامیان یک ولایت باستانی است. سال‎هاست که فعالیت‎های فرهنگی و مدنی در این ولایت جریان دارد. اقدامات نمادین مدنی شهروندان بامیان زبان‎زد بیشتر مردم در کشور است. کاه‎گل نمودن سرک در اعتراض به خامه بودن شاهراه عمومی بامیان، ایجاد چوک هریکین در اعتراض به نبود برق و اعطای لوح تقدیر به یک مرکب در اعتراض به عدم دسترسی مردم به آب آشامیدنی صحی، از ابتکارات جالب توجه آن‎ها در اقدامات نمادین مدنی در سال‎های گذشته بوده است.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد