خبرهای داخلی

433
۱۸ ثور ۱۳۹۷
نویسنده: اسحق اکرمی

اوراق تذکره تابعیت در بامیان تمام شده است

در واکنش به اتمام اوراق تذکره تابعیت در بامیان، شماری از اعضای شورای ولایتی، فعالان مدنی و احزاب سیاسی در این ولایت کنفرانس مطبوعاتی برگزار کردند.
سید حسن پیام، یکی از فعالان مدنی بامیان، امروز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که اوراق تذکره تابعیت در ولسوالی‎های شیبر، یکه‎ولنگ، پنجاب و مرکز بامیان تمام شده است.
به گفته او، صدها نفر در این ولسوالی‎ها برای گرفتن تذکره تابعیت به نزد تیم‎های سیار اداره ثبت احوال نفوس مراجعه کرده‎اند، ولی موفق نشده‎اند تا تذکره تابعیت به دست آورند.
براساس آمارها، در بامیان بیش از ۷۰۰ هزار نفر زندگی می‎کنند که گفته می‎شود پنجاه درصد آن‎ها تذکره تابعیت ندارند.


طیبه خاوری، عضو شورای ولایتی بامیان، در این کنفرانس مطبوعاتی، دولت را به اعمال تبعیض در برابر مردم بامیان متهم کرد و افزود که برای این ولایت اوراق تذکره به صورت عمدی کم‎تر فرستاده شده است.
به گفته او، این کار به هدف جلوگیری از حضور بیشتر مردم در انتخابات انجام شده است.
در حال حاضر در ولایت بامیان ۲۱ تیم سیار مصروف توزیع تذکره تابعیت برای ساکنان این ولایت هستند.
اما محمدطاهر حسنی، مدیر عمومی ثبت احوال نفوس بامیان، تمام شدن اوراق تذکره تابعیت را تنها در مناطق شهیدان و سرخ‎قل از مربوطات مرکز این ولایت تأیید می‎کند.
حسنی می‎گوید که اوراق تذکره تابعیت در این دو منطقه پس از چاشت روز دوشنبه تمام شده بود و از کابل صبح امروز/ سه‎شنبه دوهزار ورق تذکره جدید به این ولایت فرستاده شده است.
براساس معلومات مقام‎های محلی، وزارت امور داخله سهمیه مردم بامیان برای برخورداری از تذکره تابعیت را ۱۷۵ هزار ورق تعیین کرده است که تا حال ۵۲ هزار ورق آن به این ولایت رسیده است.
به گفته آن‎ها، این در حالی است که بامیان به بیش از ۳۰۰ هزار ورق تذکره نیاز دارد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد