اجتماعی

795
۱۱ ثور ۱۳۹۶
نویسنده: نسرین محمدی

انتقاد نی از گفته‌های رهبر حزب اسلامی در مورد رسانه‌ها

در واکنش به گفته‌های گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، در مورد رسانه‌ها، نی یا دیده‌بان رسانه‌های آزاد در افغانستان، تاکید می‌کند که، صلح باید تضمین کننده دستآورد های ۱۵ سال اخیر و ارزش‌‎های مندرج در قانون اساسی افغانستان باشد.
عبدالمجیب خلوتگر، رییس اجراییه این نهاد، لعنت فرستادن بر رسانه و شریر خواندن آنان را غیردینی و خلاف قوانین کشور می‌پندارد و می‌گوید: “حکومت افغانستان مکلف است تا اطمینان خاطر شهروندان به صورت روشن در قبال دستآورد ها و ارزش‌های مندرج در قانون افغانستان را فراهم کند.”
خلوتگر، می‌افزاید:”آزادی بیان درخت تندومندی است که با هر بادی نخواهد نلریزد.”
رسانه‌‎ها نباید با تهدید ها و خطوط قرمز غیر قانونی رسالت روزنامه نگاری خویش را فراموش کنند.
در همین حال، اعضای ولسی‌‌‎جرگه نیز در برابر گفته‌های اخیر حکمتیار در مورد رسانه‌ها نگرانی کرده، می‌گویند: این چنین اظهارات قطعا خلاف قوانین کشور است.
صادقی‌زاده نیلی یکی از اعضای این مجلس، می‌گوید: “از شخصیت آقای حکمتیار بعید است با این لحن سخن بگوید، زبان پرخاشگری، زبان تند و زبان فحش و دشنام را کنار بگذاریم حالا وقت آن رسیده که با منطق و حکمت با همدیگر صحبت کنیم.
رسانه‌ها قوه چهارم حکومت را تشکیل می‌دهند که می‌تواند مردم افغانستان را از خیلی مسایل آگاه کند، حکومت را متوجه نقایض شان بکنند، گفته‌های آقای حکمتیار در مورد رسانه ها واقعا درست بود.”
از سویی دیگر، شماری از خبرنگاران نیز در واکنش به اظهارات اخیر گلبدین حکمتیار می‌گویند: بزرگ‌ترین دستآورد افغانستان در ۱۵ سال اخیر آزادی بیان و رسانه‌ها است که این دستآورد با قربانی شدن ده‌ها خبرنگار به دست آمده‌است.
به باور آنان، گلبدین حکمتیار که سال‌های زیاد از افغانستان به دور زندگی کرده، حق ندارد چنین حکمی را در مورد رسانه‌ها صادر کند.
وکیل نایبی، یک تن از خبرنگاران، می‌گوید: “رسانه‌ها در پرتو قانون اساسی و قانون رسانه‌های کشور فعالیت می‌کنند اگر خلای از رسانه‌ها سر می زند وزارت اطلاعات و فرهنگ و نهاد های مسوول وظیفه دارند که به آن رسیدگی کنند نه آقای حکمتیار.
آقای حکمتیار وقتی توافق‌نامه صلح را امضا کرد، یعنی قانون اساسی افغانستان را بپذیرفت و در قانون اساسی کشور به صراحت در مورد آزدی بیان ذکر شده است پس آقای حکمتیار باید به آزادی رسانه احترام بگذارد و حق ندارد در مورد رسانه ها چنین حکمی صادر کند.”
در همین حال، حزب اسلامی با پخش یک اعلامیه، می‌گوید: برخی رسانه‌ها گفته‌های گلبدین حکمتیار در مورد رسانه‌ها را قصدا و یا سهوا تفسیر نادرست کرده‌اند.
در اعلامیه آمده‌است که، حزب اسلامی به آزادی بیان در کشور معتقد بوده و رسانه‌ها نیز باید در این مقطع تاریخی رسالت خویش را در ترقی، صلح، ثبات و امنیت کشور ادا کنند.
این در حالیست که، گلبدین حکمتیار، رهبرحزب اسلامی، روز شنبه در نخستین سخنرانی خود در جمع مردم و رسانه‌ها در ولایت لغمان، گفته بود که شهروندان افغانستان به رسانه‌ها «لعنت» می‌‌فرستند زیرا به گفته او، رسانه‌ها در خدمت اهداف و تأمین منافع بیگانه‌گان قرار دارند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد