خبرهای خارجی

628
۱۳ جدی ۱۳۹۶
نویسنده: کلید

امریکا خواستار تشکیل جلسه فوری شورای امنیت در مورد ایران شد

نیکی هیلی، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد، گفت که جامعه بین الملل باید درباره اتفاق های ایران واکنش نشان دهد. وی خواستار تشکیل جلسه فوری شورای امنیت سازمان ملل برای “واکنش” به این تحولات شد.

این مقام امریکایی دیروز سه شنبه با ستایش از تظاهرکنندگان ایرانی که به گفته او با وجود احتمال “به قتل رسیدن” به خیابان ها رفته اند، تاکید کرد: “ایران مهمترین جایی است که به صلح احتیاج دارد.”

به نقل از بی‌بی‌سی، همزمان، سارا سندرز سخنگوی قصر سفید با صدور بیانیه ای از رهبران ایران خواست “به حقوق اساسی شهروندان خود برای بیان مسالمت آمیز خواست خود برای تغییر احترام بگذارند”.

در پی بروز اعتراضات خیابانی در شهرهای مختلف ایران در شش روز اخیر، مقام های دولت دونالد ترامپ و همچنین تعدادی از نمایندگان کنگره ایالات متحده در اظهارنظرهای جداگانه به انتقاد از مقام های ایرانی پرداخته اند.

خانم هیلی در سخنانش، برخی شعارهای معترضان و ترجمه آنها به انگلیسی را تکرار کرد و دلیل این کار خود را “قطع شدن صدای ایرانی ها” دانست.

وی افزود که رهبران ایران همان کاری را می کنند که همیشه انجام می دهند و آن انداختن همه چیز به گردن خارجی هاست.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، در اولین واکنش به وقایع اخیر گفت: “دشمنان ایران با ابزارهای گوناگون در اختیارشان از جمله پول، سلاح، سیاست و دستگاه امنیتی هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل ایجاد کنند.”

دونالد ترامپ دیروز در توییتی نوشت که امریکا وضعیت ایران را “نظاره می‌کند”

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از آقای ترامپ خواست که “به جای هدر دادن وقت خود در ارسال توئیت‌های بیهوده و توهین‌آمیز نسبت به سایر ملت‌ها و کشورها” به مسایل داخلی امریکا و “میلیون‌ها بی خانمان و گرسنه در کشور خود” بپردازد.

آقای ترامپ پیشتر هم در توییتر خود نوشته بود معترضان ایرانی “از فساد حکومت و بر باد دادن ثروت کشور برای تامین مالی تروریزم در خارج، جان‌به‌لب شده‌اند.”

سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا هم جمعه عصر و در پایان روز دوم اعتراض‌های اخیر، با محکوم کردن بازداشت تظاهرات کنندگان اعلام کرده بود که از اعتراضات مردم در ایران حمایت می‌کند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد