خبرهای داخلی

204
۶ سنبله ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

افغانستان و روسیه بر سر تعویق نشست مسکو توافق کردند

افغانستان و روسیه بر سر تعویق نشست مسکو که قرار بود در چهارم سپتمبر امسال برگزار شود، به توافق رسیدند.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری اعلام کرده است که وزیر امور خارجه روسیه بعدازظهر دوشنبه از طریق تیلیفون با محمداشرف غنی درباره نشست مسکو گفتگو کرد.
غنی در این مکالمه تیلیفونی از تلاش‎های همکاران منطقوی و بین‎المللی افغانستان، به ویژه روسیه، در راستای تأمین صلح در این کشور قدردانی کرده است.
او همزمان افزوده است که برنامه همه جانبه صلح در کنفرانس دوم کابل ترتیب و تمامی اصول اساسی برای رسیدن به صلح سراسری و پایدار در افغانستان مشخص شده است.
مالکیت پروسه صلح توسط افغان‎ها و هماهنگی تمامی روندهای مربوط به صلح با کابل، دو اصلی است که به گفته غنی رعایت آن‎ها باعث مؤثریت نشست‎های صلح خواهد شد.
در مقابل، وزیر خارجه روسیه گفته است که مسکو خواستار صلحی در افغانستان است که از یک‎طرف زیر مالکیت افغان‎ها باشد و از جانب دیگر در هماهنگی با دولت کابل به میان آمده باشد.
این مقام روس تأکید کرده است که کشورش آماده هر گونه همکاری مؤثر در راستای برقراری صلح در افغانستان است.
سرانجام دو طرف در این گفتگوی تیلیفونی توافق کرده‎اند تا نشست مسکو که قرار بود برای بحث درباره صلح افغانستان در چهارم سپتمبر برگزار شود، به تعویق انداخته شود.
هدف از تعویق نشست مسکو، گرفتن “آمادگی مشترک” از سوی افغانستان و روسیه به منظور “مدیرت و میزبانی مشترک” این نشست عنوان شده است.
آن‎ها توافق کرد‎ه‎اند تا تیم‎های کاری دو کشور به گونه مشترک درمورد چگونگی برگزاری این نشست و تعیین زمان جدید برای برگزاری آن کار کنند.
پیشتر وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده بود که کابل به دلیل آنکه در جریان برگزاری نشست مسکو قرار نگرفته است، در آن شرکت نخواهد کرد.
امریکا نیز اعلام کرده است که در نشست مسکو شرکت نمی‎کند.
اما گروه طالبان برای شرکت در نشست مسکو که قرار بود در چهارم سپتمبر برگزار شود، اعلام آمادگی کرده است.
این گروه تا هنوز واکنشی نسبت به تعویق نشست مسکو نشان نداده است.
براساس اعلام قبلی دولت روسیه، در نشست مسکو نمایندگان کشورهای پاکستان، ایران، چین، هند و پنج همسایه شمالی افغانستان شرکت می‎کنند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد