خبرهای داخلی

262
۱۸ اسد ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

افغانستان مدیریت حریم فضایی خود در بخش ملکی را به دست گرفت

دولت افغانستان، پس از ۲۶ سال، مدیریت حریم فضایی خود در بخش ملکی را با فعال‎سازی یک رادار پیشرفته به دست گرفت.
این رادار که در میدان هوایی بین‎المللی حامدکرزی در کابل نصب شده است، روز پنج‎شنبه/ ۱۸ اسد از سوی محمداشرف غنی رییس جمهور کشور افتتاح شد.
پیش از این در کنار کنترول حریم فضایی افغانستان در بخش نظامی از سوی نیروهای ناتو و امریکایی، مدیریت بخش ملکی این حریم نیز به دست خارجی‎ها بود.
شاه‎حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، می‎گوید که با فعال‎ شدن این رادار، حریم فضایی کشور نسبت به گذشته مصوون‎تر و باعث افزایش ظرفیت ترافیک هوایی افغانستان خواهد شد.
او گفته است که سیستم رادار تازه نصب شده در میدان هوایی بین‎المللی حامدکرزی در کابل، یکی از پیشرفته‎ترین سیستم‎هاست که در کم‎تر کشوری از آن استفاده می‎شود.
براساس معلومات مرتضوی، پس از ماه ثور ۱۳۷۱ این برای نخستین‎بار است که حریم فضایی کشور با تکنالوژی مدرن توسط خود افغان‎ها مدیریت می‎شود.
مقام‎های حکومتی اعلام کرده‎اند که آموزش نیروهای ورزیده در بخش مدیریت حریم هوایی کماکان جریان دارد و تلاش می‎شود در آینده نزدیک مسوولیت مدیریت حریم فضایی کشور در بخش نظامی نیز به خود افغان‎ها سپرده شود.
در حال حاضر مدیریت این بخش حریم فضایی افغانستان به دست نیروهای امریکایی و ناتو است.
دولت تصمیم دارد تا دو سال آینده درآمد ناشی ترافیک حریم فضایی کشور در بخش ملکی را از هفتاد میلیون دالر در سال به دوصد میلیون دالر افزایش دهد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد