خبرهای داخلی

320
۱۰ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: ابدالی

افغانستان خواستار عضویت دایمی در سازمان همکاری های شانگهای شد

عبدالله عبدالله در ديدار با مقامات عاليرتبۀ ازبکستان، قزاقستان وقرغزستان ضمن تاکيد برگسترش روابط تجارتى و همکارى هاى امنيتى در مبارزه با تروريزم ميان افغانستان واين کشورها ازآن‌ها خواسته شد که از عضویت دایمی افغانستان در سازمان همکاری منطقه‌ای شانگهای حمایت کنند.

عبدالله، رییس اجراییه افغانستان صبح امروز (جمعه) در حاشیۀ نشست سران حکومت‌های شانگهای در سوچی روسیه با عبدالله عارف‌اوف، نخست‌وزیر ازبکستان، دیدار و ملاقات کرد.

در این دیدار، نخست‌وزیر ازبکستان گفت که کشورش آماده است تا در زمینۀ حمل و نقل، صدور برق، راه‌اندازی خط آهن، مخابرات و بهره‌برداری از خدمات انترنتی، خدمات طبی و آموزش دانشجویان و روابط فرهنگی و بشری با افغانستان همکاری نماید.

عارف‌اوف همچنان ابراز داشت که آن‌ها مصمم هستند که روابط بازرگانی و تجاری خویش را با افغانستان افزایش ببخشند و همچنان حجم صدور گندم به افغانستان را به ۵۰۰ تن افزایش دهند.

نخست‌وزیر ازبکستان افزود که هفتۀ گذشته پروازهای مستقیم میان کابل و تاشکند پس از ٢٠ سال آغاز گردید و این یک اتفاق بسیار مهم در روابط دو کشور می‌باشد.

وی با بیان این‌که آماده هستیم در شهر ترمز مرکزی برای آموزش افغان‌ها مراکز تحصیلی را در بخش‌‌های خط آهن و زبان ازبیکی تأسیس کنیم، گفت که اطمینان می‌دهیم که روابط نیک میان دو کشور توسعه و بهبود یابد.

سپس، عبدالله، گفت که در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های خوب در روابط کابل- تاشکند هستیم.

رییس اجراییه کشور با بیان این‌که حکومت وحدت ملی خواهان روابط نیک با تمام کشورهای منطقه است، خاطر نشان ساخت که افغانستان به روابط خویش با ازبکستان اهمیت فراوان قایل است.

عبدالله، به سفر قریب‌الوقوع رییس جمهور کشور به ازبکستان اشاره کرد و گفت که در این سفر قراردادهایی به امضا خواهد رسید که در گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف تأثیر خواهد گذاشت.

رییس اجراییه افغانستان، خواهان افزایش روابط فرهنگی دو کشور شد و از روابط حسنه و تاریخی میان دو ملت به نیکویی یاد کرد.

رییس اجراییه کشور، همکاری افغانستان و ازبکستان را در عرصۀ امنیت مهم خواند و گفت که مردمان افغانستان و ازبکستان دشمنان مشترک دارند و باید همکاری‌های امنیتی میان دو کشور افزایش یابد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد