اقتصادی

140
۱۹ ثور ۱۳۹۰
نویسنده:

افغانستان بازار مصرف تولیدات خارجی

 

واردات بی حساب و کتاب کالای خارجی، کارخانه‎های صنعتی داخلی را با ورشکستگی مواجه خواهد کرد.

مسئولان اتحاديهء صنعت كاران هرات مي گويند که افزایش واردات کالای ایرانی، توليدات کشور را صدامه رسانده و سرمایه گزاران را تهدید می‌کند.

مير محمد يعقوب مشعوف، منشي اتحاديهء صنعت كاران  هرات معتقد است كه به خاطر انكشاف و رشد توليدات داخلي در كشور تا به حال توجه چنداني از سوي مسئولان امور نشده و ايجاب مي کند تا دولت با حمايت‎هاي همه جانبه خود از توليدات داخلي، زمينه رشد کارخانه های صنعتي را فراهم نمايد.

عدم حمايت دولت از توليدات داخلي در حالي مطرح مي‎گردد كه اخيراً مقام های ایراني گفته اند: ارزش کالاهای ان کشور که به افغانستان وارد می شود، به یک ملیارد و دوصد ملیون دالر رسیده است.

اما در مقایسه با واردات کالاهای ایرانی، کالاهایی که از افغانستان به ایران می رود، از مرز ۱۰۰ ملیون دالر نمی گذرد، این مسئله نشان می دهد که توازن در مبادلات تجاری دو کشور وجود ندارد و افغانستان به بازار مصرف تولیدات کشورهای همسایه تبدیل شده است.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت كشور دلیل افزایش واردات کالاهای ایرانی را این گونه بیان می کند:” کیفیت بهتر کالاهای ایرانی نسبت به بعضی از کالاهای ديگر و نزدیکی این کشور با افغانستان از دلایل افزایش ورود اجناس ایرانی به کشور مي باشد.”

برخي از  مقام‎های كشور می گویند که میزان ورود کالا های ایران حتی بیشتر از این است و افزایش آن سبب شده است تا شماري از کارخانه‎های تولیدی(به ویژه در هرات) به ركود مواجه شوند.

با آن كه ميزان ورود اجناس ايراني به افغانستان افزايش يافته است،  شماري از مصرف كنندگان ازعدم كيفيت كالاهاي خارجي نیز راضي نبوده مي گويند که كيفيت اغلب اجناس خارجي به ويژه مواد غذايي ايراني خوب نبوده ودولت بايد ازورود آن شديداً جلوگيري نمايد.

شماري از دكانداران در ولايت هرات نيز تصریح می کنند که اجناس و مواد غذايي ايراني در بازار هاي هرات زیاد شده است. ذبیح الله یکی از دکان داران شهرات است. وی می گوید:” تاجران افغان با مراجعه به شركت هاي توليدي خارجي سفارش مي كنند تا كيفيت کالای تجاری شان را پايين آورده به افغانستان  صادر کنند.”

در همين حال آگاهان امور در هرات معتقد اند که برای حمایت از تولیدات داخلی بايد در راستاي بالا بردن کیفیت کالاهای داخلی تلاش شود و دولت سعی کند كه سهولت‎های بیشتری را برای سرمایه گزاران افغان مساعد نمايد تا آنان بتوانند با کالاهای خارجی رقابت کنند.

محمد فهيم آرزو، كارشناس مسايل اقتصادي اتاق‎هاي تجارت ولايت هرات مي گويد:” نبود دستگاه‌هاي كنترول کیفیت در بنادر كشور سبب شده است تا به صورت گسترده اجناس بي كيفيت خارجي وارد كشور شود.”

به باور كارشناسان ورود بي رويه اجناس بي كيفيت خارجي باعث شده است تا کارخانه های داخلي نتوانند در برابركالاهاي خارجي به رقابت بپردازند.

گفته مي شود كه افغانستان از لحاظ وجود استندرد و کنترول بر واردات و صادرات و پروسه تولیدی دچار مشکلات و خلاهای بسیاری می باشد و علی رغم وعده‎های مسئولان و ایجاد نهادی به نام اداره نورم و استندرد در سال‌های گذشته دیده می شود که هجوم انواع کالاها و اجناس بی کیفیت به افغانستان ادامه دارد.

درحالي كه ولايت هرات يكي از شاهرگ‌هاي اقتصادي كشور در عرصه تجارت و صنعت  به حساب مي‎رود اما شماري از سرمايه گزاران و کارخانه داران اين ولايت از عدم حمايت دولت ابراز نارضايتي مي‎كنند.

برخي از کارخانه داران و مسئولان شركت‎هاي صنعتي در ولايت هرات،  برعلاوه تهديدات امنيتي‎، بي توجهي و عدم حمايت  دولت از توليدات داخلي را عامل كندي روند سرمايه گزاري در كشور مي‌دانند.

مسئولان کارخانه های توليدي در شهرك صنعتي هرات مي‌گويند که از جمله هشتصد کارخانه توليدي در حال حاضر حدود دو صد کارخانه فعال است و متباقي تا كنون به فعاليت اغاز نكرده و شماري نيز با ركود مواجه شده اند.

آرش بارز، كارشناس مسايل اقتصادي در ولايت هرات نيز هرات را بستر مناسبي براي سرمايه گزاري عنوان كرده مي‎گويد:” عدم جلوگيري از ورود كالاهاي مشابه به بازار هاي داخلي و بلند بودن ماليات دولتي باعث شده است تا کارخانه های صنعتي به كندي رشد نمايند.

آقاي بارزافزود:” تنها راه جلوگيري از ورود كالاهاي مصرفي خارجي  توليد کالای باكيفيت و رقابت با كالاهاي وارداتي مي‎باشد.”

درحال حاضر حدود ۲۰۰ کارخانه درشهرك صنعتي ولايت هرات فعاليت داشته كه بيش از ۱۴۵۰۰ تن در اين کارخانه ها مصروف كار مي باشند.

به گفته مسئولان شهرك صنعتي هرات تقريباً ۵۰ کارخانه ديگر درحال مونتاژ و بسته بندي مي‎باشد كه تا پایان سال جاري هجری شمسی به فعاليت آغازخواهند كرد.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد