خبرهای داخلی

۳ سرطان ۱۳۹۸
نویسنده: اسحاق اکرمی

افزایش واقعات فرار از منزل در ولایت بامیان

مسئولان ریاست امور زنان ولایت بامیان از افزایش واقعات فرار از منزل ابراز نگرانی نموده و می افزایند که طی دو سال گذشته بیش از ۵۰ قضیه فرار از منزل به قصد ازدواج در ریاست امور زنان این ولایت به ثبت رسیده است.

عزیزه احمدی سرپرست اداره امور زنان ولایت بامیان به کلید گفت که تنها در سه ماه گذشته ۳۲ قضیه خشونت علیه زنان در این اداره به ثبت رسیده است که ۱۳ مورد آن قضیه فرار از منزل می باشد.

به گفته وی، رسم و رواج های ناپسند، طویانه گزاف، بد دادن، عدم در نظر گرفتن خواست دختر و ازدواج های اجباری سبب شده است تا شماری از دختران و پسران با فرار از منزل و به خانه امن پناه ببرند.

به گفته مقام های ریاست امور زنان بامیان، در سال جاری ۳۲ قضیه و در سال ۱۳۹۷ هجری خورشیدی ۱۱۴ قضیه خشونت علیه زنان به ثبت رسیده است و نزدیک به ۴۰ درصد آنرا قضایای فرار از منزل تشکیل می دهد.

زینب (نام مستعار) که در سال گذشته از ولسوالی ورس ولایت بامیان، به دلیل ازدواج اجباری و خشونت خانواده گی، مجبور به فرار از منزل شده و به خانه امن پنا برده است می گوید:”کسی را که می خواستند همرایش ازدواج کنم نمی شناختم و اخلاق خوب نداشت به همین دلیل همرای شخصی دیگری به قصد ازدواج از منزل فرار نمودم.”

این در حالی است که فعالان حقوق بشر می گویند، شماری دخترانی که از خانه به قصد ازدواج فرار نموده اند، به هدف و حقوق اساسی شان نه رسیده اند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد