اجتماعی

1167
۲۸ حوت ۱۳۹۵
نویسنده: معروف عطایی

افزایش آمار افراد مبتلا به بیماری گرده

مقام‎های صحی در هرات می‎گویند که اخیراً آمار افراد مبتلا به بیماری گرده در این ولایت افزایش یافته است. به گفته آن‎ها، روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر، به علت ابتلا به انواع بیماری گرده، به شفاخانه حوزوی این ولایت مراجعه می‎کنند. مسوولان بخش یورولوژی این شفاخانه، می‎گویند که آن‎ها به دلیل کمبود جای در این بخش، تنها قادر به پذیرش چهار بیمار در روز اند.
غلام ربانی حبیبی، مسوول بخش یورولوژی شفاخانه حوزوی هرات، در مصاحبه‎ای با کلید گفت که هم اکنون در این بخش تنها ده بستر وجود دارد، اما به دلیل بالا بودن آمار مریضان، آن‎ها ۲۰ نفر را در یک وقت در این بخش زیر تداوی و مراقبت‎های صحی قرار می‎دهند. وی افزود که هرچند امکانات در این بخش اندک است، اما با آن هم، آن‎ها به طور اوسط هر روز تا چهار عمل گرده را انجام می‎دهند. وی تصریح کرد در چهار سال گذشته، چند هزار عمل گرده در بخش یورولوژی شفاخانه حوزوی هرات انجام شده و طی این مدت هیچ واقعه فوتی ناشی از عملیات گرده به وقوع نپیوسته است.
در همین حال، آصف کبیر، سرپرست ریاست صحت عامه هرات، با آن که از آمار افراد مبتلا به بیماری گرده در این ولایت چیزی نمی‎گوید اما تأکید می‎روزد که شمار این بیماران در این ولایت زیاد است. وی علاوه کرد که نظر به وعده‎های وزارت صحت عامه، قرار است در آینده نزدیک، وسایل و تجهیزات پیشرفته برای تداوی افراد مبتلا به انواع بیماری گرده در برخی از مراکز صحی دولتی فراهم شود.
در همین حال، احمدسعید یعقوبی، یکی از داکتران بخش یورولوژی شفاخانه حوزوی هرات، می‎گوید که نوشیدن کم آب و عدم تحرک، از عمده‎ترین عوامل مصاب شدن افراد به انواع بیماری گرده است. با این وجود، برخی افراد مبتلا به بیماری گرده که هم اکنون در بخش یورولوژی شفاخانه حوزوی هرات زیر تداوی می‎باشند، از خدمات این بخش رضایت دارند.
طبق معلومات مقام‎های صحی هرات، هم اکنون انواع عملیات مغلق گرده، به‎ویژه پیوند آن، در شفاخانه حوزوی این ولایت صورت می‎گیرد. به باور آگاهان صحی، اگر حکومت در این بخش امکانات بیشتری را فراهم کند، دیگر مریضان مصاب به بیماری گرده، مجبور نخواهند بود جهت تداوی به خارج از کشور سفر کنند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد