کابل

71
۳۰ ثور ۱۳۸۹
نویسنده:

اعتراض مردمی در هرات علیه بدرفتاری ایران با مهاجرین افغان

برای دومین بار در یک هفته اخیر، صدها تن از باشنده گان هرات با اجتماع در برابر قنسولگری کشور ایران درهرات، آنچه را که بدرفتاری حکومت ایران با مهاجرین افغان در آن کشور می دانند مورد انتقاد قرار داده اند.

مظاهره این افراد با هماهنگی حزب همبسته گی ملی افغانستان از منطقه چوک مستوفیت هرات آغاز شد و در منطقه چوک گلها خاتمه یافت.

تظاهرکنندگان شعارهای تندی علیه ایران سر دادند و از مقامات دولتی ایران خواستند تا روند اعدام  افغانها را متوقف کنند.

اعتراض کننده گان که شمار زیادی از آنان را زنان تشکیل میدادند در شعارهای خود استبداد، را در ایران و افغانستان محکوم نمودند.

در این تظاهرات، تصاویر مقامات ایرانی به آتش کشیده شد و در چند مورد، تظاهرکننده گان با پرتاب سنگ و بوتلهای رنگ به دروازه قنسولگری ایران در هرات خشم خود را نشان دادند.

داوود رزمک رئیس حزب همبسته گی ملی افغانستان گفت اگر مقامات کشورهای ایران و افغانستان به خواست آنان توجه نکنند آنان تظاهراتشان را در روزهای آینده نیز ادامه خواهند داد.

اعتراض در ولایات مختلف کشور علیه دولت ایران پس از آن آغاز شد که گزارشهایی در مورد اعدام شماری اتباع افغان در ایران انتشار یافت.

هنوز دولت ایران در مورد این اعدام ها اظهار نظری نکرده، اما دولت افغانستان گفته است، شش تباعه افغان، اخیرا در ایران اعدام شده اند.

مقامات افغان گفته اند تحقیق خواهند کرد تا اطمینان یابند روند محاکمه متهمان افغان عادلانه و مطابق با قواعد اصولی بوده است یا خیر.

اتهام بیشتر افغانهایی که در ایران زندانی هستند به موضوع قاچاق مواد مخدر ارتباط دارد.

با این وجود تظاهرات باشنده گان هرات علیه ایران تحت تدابیر شدید امنیتی خاتمه یافت.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد