داغترین-خبر

372
۲ میزان ۱۳۹۷
نویسنده: فرشته فیضی

استقبال ائتلاف بزرگ ملی از بیومتریک رای‎دهندگان در روز انتخابات


ائتلاف بزرگ ملی افغانستان ضمن استقبال از تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات مبنی بر بیومتریک رای‎دهندگان انتخابات پارلمانی،‌ از این کمیسیون می‎خواهد تا مکانیزم بیومتریک رای‎دهندگان را با جزئیات با مردم و اجزاب سیاسی شریک کند.
به گفته‌ اعضای این ائتلاف،‌ حكومت و كميسيون مستقل انتخابات بايد به خواست‎های معقول احزاب و جريان‎های سياسی از جمله تغيير نظام انتحاباتی نيز پاسخ مثبت دهد.
همايون همايون، معاون اول ولسی جرگه و عضو ائتلاف بزرگ ملی افغانستان، امروز دوشنبه در یک نشست خبری در كابل گفت كه اگر خواست این ائتلاف از سوی حكومت و كميسيون مستقل انتخابات پذيرفته نشود، دست به اعتراضات گسترده مدنی خواهند زد.
این ائتلاف گفته است که فعلاً به نشانه “حسن نیت”، اعتراضات خود در تمامی ولایت‎ها را متوقف کرده است.
معاون اول ولسی جرگه و عضو ائتلاف بزرگ ملی افغانستان همچنین می‎گوید که حکومت از قبل توان بیومتریک رای‎دهندگان را داشت اما این کار را انجام نداد.
او می‎گوید که حکومت برای تغییر نظام انتخاباتی باید نشستی را با احزاب سیاسی برگزار کند .
با این حال، مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‎گویند که جزئیات استفاده از سیستم بیومتریک رای‎دهندگان در روز انتخابات ولسی جرگه، در آینده نزدیک با احزاب و جریان‎های سیاسی شریک ساخته خواهد شد.
ذبیح‎‏الله سادات، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، از حکومت می‎خواهد که هرچه زودتر دستگاه‎های بیومتریک را برای انتخابات ولسی جرگه خریداری کند.
براساس تقویم انتخاباتی، قرار است انتخابات پارلمانی تا کم‎تر از ۲۶ روز دیگر در سراسر کشور برگزار شود.
برای شرکت در این انتخابات، بیش از ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رای‎دهنده ثبت‎نام کرده‎اند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد