دیدگاه

113
۲۲ حوت ۱۳۸۸
نویسنده:

استراتيژي جديد مبارزه علیه كشت كوكنار

اخيراً خبر داده شده كه ستراتيژي مبارزه با مواد مخدر در افغانستان تغيير كرده و قرار است در قالب ستراتيژي جديد، جنگ با قاچاقچيان مواد مخدر در كنار تطبيق پروسهء كشت بديل، همزمان به پيش برده شود. برخي از كارشناسان، به اين باوراند كه اگر از يكسو به زارعان كمك صورت گيرد تا آنان بتوانند كشت هاي جايگزين با سود مناسب داشته باشند و از سوي ديگر با قاچاقچيان مواد مخدر مبارزه صورت گيرد، مي تواند به روند مبارزه با مواد مخدر در افغانستان كمك كند.

مبارزه با مواد مخدر؛ از دشواري هايي است كه در افغانستان، در كنار مبارزه با فساد اداري، مبارزه با تروريزم و مبارزه با مافياي زمين، از آن نام برده مي شود. پيروزي در اين مبارزه، بستگي به برنامه ريزي هايي دارد كه براي به پيروزي رساندن مبارزه، تهيه و ترتيب مي گردد.

كشت زعفران در ولايت هرات، نتيجهء خوب داده است. دهقانان در ولايت فراه، انتظار دارند كه دولت با آنان نيز در كشت زعفران كمك كند تا آنان نيز بتوانند بجاي كوكنار، زعفران بكارند.  افغانستان كه اكنون به عنوان بزرگترين توليد كنندهء مواد مخدر در سطح جهان شناخته مي شود، در عين زمان كانون جنگ و بحران منطقوي و بين المللي نيز هست كه در آن، از يكسو طالبان و نيروهاي خارجي طرفدار طالبان و از سوي ديگر، نيروهاي دولتي افغانستان و قواي بين المللي مستقر در افغانستان در برابر هم به جنگ و درگيري مشغول اند.

اين جنگ باعث گرديده تا بخشي از مناطق افغانستان در جنوبغرب، از كنترول دولت خارج شده و در قلمرو حاكميت گروه طالبان، قرار گيرد، مبارزهء دولت در برابر مواد مخدر در اين مناطق، عملي نشود و سطح كشت كوكنار در افغانستان همچنان ثابت بماند.

با توجه به اينكه در گزارشهاي سازمان ملل متحد نشان داده شده كه توليد مواد مخدر در افغانستان، به ميزان ۲۰ درصد كاهش يافته؛ ميتوان اميدوار بود كه اگر ستراتيژي موثري در اين مبارزه به كار گرفته شود، مواد مخدر در كشور محو و نابود گردد.

هدف اساسي بايد اين باشد كه به هرنحو ممكن، بايد مواد مخدر در افغانستان محو و نابود گردد؛ همگان باور دارند كه كشت كوكنار و موجوديت كار و بار توليد مواد مخدر و به ويژه انتقال و قاچاق آن از طريق مرزهاي جنوبغربي و جنوبي كشور به خارج از افغانستان، باعث دستيابي مخالفان مسلح دولت و ساير باندهاي مافيايي به پول، مي گردد.

اين وضعيت سبب مي شود تا مبارزهء دولت در برابر مواد مخدر تضعيف گردد. تضعيف مبارزهء دولت در برابر مواد مخدر، باعث ميشود تا ساير برنامه هاي دولت نيز تحت الشعاع قرار گيرد؛ زيرا با موجوديت اين نقطه ضعف، دولت نمي تواند در وظايف و مسووليت هاي ديگر از جمله تامين امنيت و مقابله با مخالفان مسلح خود برنامه هايش را با پيروزي ادامه دهد.

چندي پيش دولت افغانستان نيز اعلام كرد كه طرح جديدي را براي مبارزه با مواد مخدر عيار كرده، كه بر اساس آن در سال ۲۰۱۰ ميلادي؛ ۲۵ ولايت افغانستان از كشت خشخاش پاكسازي خواهد شد. اگر اين طرح موفقانه به اجرا درآيد، غلبه در اين جدال ناتمام، براي دولت افغانستان ميسر خواهد گرديد. زلمي افضلي سخنگوي وزارت مبارزه با مواد مخدر، اعلام كرد در طرح  مقدماتي كه از سوي اين وزارت براي سال ۲۰۱۰ تهيه شده؛ قرار است ۲۵ ولايت از مجموع  ۳۴  ولايت افغانستان، از كشت خشخاش پاك شود.

گزارشهايي كه در جريان سال جاري خورشيدي به نشر رسيده اند، نشان مي دهند كه در مجموع، ۲۰  ولايت از ۳۴  ولايت افغانستان، از كشت كوكنار پاك شده اند. اگر ۵ ولايت ديگر نيز به اين ولايت ها افزوده شود، از نظر مجموعي، حدود ۶۰ درصد ولايات كشور، از كشت كوكنار پاك خواهند شد.

آنگونه كه سخنگوي وزارت مبارزه با مواد مخدر آگهي داده؛ قرار است اين اداره، مبارزهء خود براي عاري سازي سطوح از كشت كوكنار را از ولايات سرپل، بغلان، بادغيس، ارزگان، كندهار، فارياب، لغمان، كنر، دايكندي و كاپيسا آغاز كند.

همچنان چندي پيش اعلام شد كه امريكا نزديك به ۴۰ مليون دالر را براي مبارزه با مواد مخدر به افغانستان كمك ميكند. قرار است اين كمك ها در اختيار ولايت هايي گذاشته شود كه مبارزه با مواد مخدر درآنها مثمر ثمر واقع شده و كشت كوكنار به صفر رسيده يا كاهش يافته است.

آنتوني وين مسوول برنامه‌هاي توسعوي سفارت امريكا در كابل، در اين‌باره گفته بود كه ايالات متحدهء امريكا از دولت افغانستان، در مبارزهء طولاني مدت با مواد مخدر، حمايت مي‌كند. اين مقام امريكايي در مورد ميزان كمك هاي دولت امريكا دراين راستا اعلام كرده كه  دولت امريكا براي مبارزه با مواد مخدر در ۲۷‬ ولايت افغانستان، مبلغ ۳۸‬ مليون و‪ ۷۰۰‬ هزار دالر در نظر گرفته است كه به زودي، اين مبلغ به وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان، پرداخت خواهد شد تا به منظور توسعهء كشت جايگزين كوكنار، به كار برده شوند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد