و سایر گزارش ها

707
۲۲ جوزا ۱۳۸۹
نویسنده:

ازبكستان مانع ورود مواد نفتی به افغانستان

 

افزايش قيمت مواد نفتي درشهركابل و ساير ولايات باعث بروز مشکلات برای مصرف کنندگان تیل در سطح کشور شده است.

به دنبال بروز این مشکل مسوولان اتاق هاي تجارت افغانستان، کشور ازبکستان را متهم به ممانعت  از ورود مواد نفتی به خصوص تیل به افغانستان کردند.

خان جان الكوزي معاون اتاق های تجارت بین المللی روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: عمده ترین مشکلات در بخش واردات تیل به افغانستان ممانعت کشور ازبکستان از ورود تیل به داخل کشور است.

از سوی دیگر محمد قربان حقجو رئيس اتاق هاي تجارت و صنايع كشور از عقد توافقنامه با تاجران تيل به ابتكار وزارت تجارت و صنايع و اتاق هاي تجارت افغانستان خبر داد که بر بنیاد آن تا يك ماه آينده هر ليتر تيل پطرول  ۴۷ افغاني و تيل ديزل به ۴۶ افغاني به فروش خواهد رسيد.

به گفته محمد قربان  حقجو ۳۷۰۰ تانكر تيل در مرز ازبكستان  توقف داده شده در حالی که ۸۵ درصد مواد نفتي مورد ضرورت از ازبكستان وارد مي گردد.

كاظم احمدي معاون رياست مواد نفتي وزارت تجارت گفت: برای رفع نیازمندی مردم افغانستان در این خصوص به ۲۵۰۰ تن تيل و فعال شدن ۲۵ پمپ استيشن دولتي  ضرورت است.

در همين حال الله محمد احمد زي رئيس اتحاديه پمپ استيشن هاي كابل، تكس بلند شاروالي و ضايعات تيل را از مشكلات عمده فروشندگان تيل در پمپ استيشن ها بيان مي كند.

او دریافت تكس زیاد از سوي مسئولان را دليل نرسيدن تيل از به داخل کشور دانست.

در حالي تاجران افغان مانع ورود تيل به داخل افغانستان مي شوند كه دولت افغانستان ۱۵۰۰ تن مواد نفتي ذخيره شده دارد كه اين مقدار جوابگوي مصارف  ۱۵ روزه خواهد بود.

اما به گفته آگاهان امور عقد اين توافقنامه نمي تواند حلال مشكلات باشد.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد