خبرهای داخلی

275
۲۵ جدی ۱۳۹۶
نویسنده: ابدالی

ارگ: شواهدی در باره تمویل تروریزم در خارج از افغانستان به هیات شورای امنیت سازمان ملل سپرده شد

ریاست جمهوری اعلام کرد که رئیس‌جمهور غنی نمونه‌ها و شواهدی را در باره تحرک، فعالیت‌ها، آموزش و تمویل گروه‌های تروریستی به شمول داعش در خارج از افغانستان، به اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، شریک ساخت.

در خبرنامه ارگ که امروز منتشر شده، آمده است که رئیس جمهور با هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد که به ریاست خیریت عمروف سفیر قزاقستان در ملل متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد به کابل آمده‌بود، روز گذشته در ارگ دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار اعضای دایمی سازمان ملل متحد و شورای امنیت آن سازمان از کشورهای ایالات متحدۀ امریکا، چین، بریتانیا، روسیه، فرانسه، سویدن، پولند، قزاقستان، بولیویا، ایتوپیا، کویت، هالند، پیرو، گینه استوایی و ساحل عاج، حضور داشتند.

هر دوجانب در رابطه به اوضاع امنیتی افغانستان و منطقه، همکاری‌های منطقه‌ای، مبارزه با پدیده‌های تروریزم، فساد اداری، مواد مخدر و قاچاق آن، تسریع پروسۀ صلح، آمادگی‌ها برای انتخابات، اصلاحات در عرصه حکومت‌داری، تقویت نظام، مشارکت زنان، نقش سازمان ملل متحد در افغانستان به‌خصوص در زمینه‌های امنیتی و انکشافی و روی مجموع پیشرفت‌ها طی سه‌سال اخیر، بحث و تبادل نظر نمودند.

در این دیدار پیرامون همکاری‌های منطقه‌ای صحبت شد و خاطرنشان گردید که به‌منظور برقراری ثبات در افغانستان، فشارها بالای پاکستان افزایش یابد و در عین‌حال، اقدامات مشترک برای گفت‌وگوها نیز صورت گیرد.

رئیس‌جمهور غنی گفت که به نمایندگی حکومت و مردم افغانستان، از کمک‌های سخاوت‌مندانۀ کشورهای عضو سازمان ملل متحد در جریان ۱۶ سال گذشته، بخصوص از تعهدات شرکای بین‌المللی با افغانستان در کنفرانس‌های وارسا و بروکسل، تشکر می‌کنم.

رئیس‌جمهور تصریح‌کرد که ما در مناسبات منطقه‌ای و در بخش روابط اقتصادی با کشورهای آسیای‌میانه، روسیه، چین و ایران، دست‌آوردهای خوبی داشتیم.

وی با اشاره به روابط افغانستان و پاکستان گفت که تلاش‌ها بخاطر بهبود روابط صورت گرفته، اما از جانب پاکستان در همکاری‌های منطقه‌ای، نتیجه‌ای در قبال نداشته‌است.

هم‌چنان رئیس‌جمهورغنی از اقدامات ارگان‌های امنیتی و دفاعی کشور در مورد  نابودسازی فابریکه‌های پروسس مواد مخدر و دست‌آوردها در این خصوص، معلومات ارائه کرد. وی افزود که تروریزم تهدید مشترک برای همۀ کشورهای جهان است و عواقب منفی آن متوجه همۀ ما نیز می‌شود.

در امور انتخابات مداخله نمی‌کنم

رئیس‌جمهور کشور در مورد انتخابات گفت که حکومت ارادۀ قوی برای برگزاری انتخابات دارد و من به عنوان رئیس‌جمهور، این حق را به خود نمی‌دهم که در امور کمیسیون مستقل انتخابات دخالت کنم.

وی افزود که کمک‌ها و امکاناتی که در گذشته برای انتخابات فراهم شده‌بود، به شکل موثر استفاده نگردید.

رئیس‌جمهور با اشاره به استراتیژی جدید ایالات متحدۀ امریکا در قبال افغانستان و آسیای‌جنوبی، گفت که استراتیژی مذکور برای ایجاد تغییرات مثبت در افغانستان و منطقه، ارزنده است.

او با تاکید بر مذاکرات صلح بین‌الافغانی و صلح دولت با دولت با پاکستان، گفت که در راستای برقراری صلح در افغانستان، از تجارب سایر کشورها نیز استفاده صورت می‌گیرد.

رئیس‌جمهور کشور گفت که در راستای سهم‌گیری زنان در حکومت و تقویت بیشتر آنان کارهای انجام شده‌است.

 

در مقابل، خیریت عمروف سفیر قزاقستان در ملل متحد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد صحبت کرد و گفت که پس از سال ۲۰۱۰ این نخستین هیات بلندپایۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد است که به افغانستان سفر می‌‌کند.

وی افزود که شورای امنیت سازمان ملل متحد، از حکومت و مردم افغانستان و دیدگاه شما در مورد برقراری صلح و ثبات و هم‌چنان انکشاف افغانستان، حمایت می‌کند.

عمروف گفت: ما به‌منظور بررسی پیشرفت‌ها در عرصه‌های مختلف در افغانستان بخصوص روند صلح و این‌که چگونه این پیشرفت‌ها را تسریع ببخشیم، به کابل سفر کرده‌ایم.

وی افزود که هیات شورای امنیت هم‌چنان راه‌هایی را بخاطر هماهنگی و همکاری بیشتر میان سازمان‌های منطقوی و بین‌المللی در افغانستان، جستجو می کند.

نیکی هیلی: امریکا می‌خواهد اصلاحات و انکشاف واقعی را در افغانستان مشاهده کند

نیکی هیلی نمایندۀ دایمی ایالات متحدۀ امریکا در سازمان ملل متحد طی صحبتی، گفت که امنیت و ثبات افغانستان برای امنیت منطقه مهم است و هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد بخاطر حمایت‌های بیشتر از افغانستان، به کابل سفر کرده‌است.

هیلی افزود: ایالات متحدۀ امریکا با مردم افغانستان کار می‌کند و ما می‌خواهیم اصلاحات و انکشاف واقعی را در این کشور مشاهده کنیم، تا از همکاری‌های خویش اطمینان حاصل نمائیم.

خبرنامه ارگ می افزاید که هیات مذکور گفته، در دیدارهای شان با مسئولین نهادهای امنیتی افغانستان، دریافتند که درک و پلان‌های این نهادها، قابل قدر و تحسین‌برانگیز است و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به نیابت از کشورهای مختلف جهان در برابر تروریزم مبارزه می‌کنند.

آنان، دست‌آوردهای حکومت وحدت ملی را در عرصه‌های مختلف مورد ستایش قرار دادند و از پلان‌ها و برنامه‌های آن، حمایت شان را ابراز داشتند و خاطرنشان کردند که سازمان ملل متحد برای پایان‌بخشیدن جنگ در افغانستان و تامین صلح و ثبات، آمادۀ همکاری می‌باشد.

هیات مذکور، از قربانی‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در راستای مبارزه با تروریزم یادآوری و ستایش کردند و از کمک و همکاری با افغانستان به نمایندگی از کشورهای شان و هم‌چنان به نیابت از شورای امنیت سازمان ملل متحد، اطمینان دادند.

هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد، دیدارها با رئیس جمهور و سایر مسئولان حکومت وحدت ملی را مهم خوانده، خاطرنشان نمود که با توجه به مذاکرات انجام‌شده در کابل، در برگشت به مقر سازمان ملل متحد، بخاطر کمک‌های بیشتر آن سازمان با افغانستان بخصوص در عرصه‌های امنیتی و انکشافی، تمرکز خواهد کرد.

در این دیدار از جانب افغانستان، برعلاوۀ رئیس‌جمهور کشور، استاد محمدسرور دانش معاون دوم رئیس‌جمهور، قانون‌پوه سیدیوسف حلیم قاضی‌القضات و رئیس ستره محکمه، محمود صیقل نمایندۀ دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد و شمار دیگری از اراکین بلندرتبۀ دولتی حضور داشتند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد