کابل

45
۴ حوت ۱۳۸۹
نویسنده:

ارسلا رحمانی: به گوانتانامو هیئت می فرستیم!

شورای عالی صلح خبر داده است كه هیئتی را به گوانتانامو می فرستد تا با زندانیان طالبان، در رابطه به پروسه صلح  و رهایی احتمالی آنها صحبت کند.

به گزارش رادیو کلید و به نقل از منابع خبری، ارسلا رحمانی عضو ارشد شورای عالی صلح و رئیس کمیته رسیدگی به امور زندانیان سیاسی، با اعلام اين خبر گفته است که این هیئت در همکاری با ایالات متحده امریکا و پس از گفته هاي هیلاری کلينتون وزیر خارجه ایالات متحده مبني بر تقويت تلاشهاي ديپلماتيك برای پایان جنگ در افغانستان، به گوانتانامو اعزام می شود.

به گفته آقای رحمانی،  تصمیم به اعزام هیئت به گوانتامو، پس از آن گرفته شد که آنها ایملی از یکی از وکلای مدافع در این زندان دریافت کرده اند که در آن خواستار کمک به زندانیان شده است.

به گفته وی، وکیل خیرالله خیرخواه که در گوانتامو زندانی است، ایمیلی را به دفتر ریاست جمهوری افغانستان فرستاده که در آن از قول خیرالله خیرخواه نوشته است، او قبل از آنکه به گوانتامو منتقل شود؛ به حامد کرزی قول همکاری داده بود و حالا هم علاقه دارد که در تلاشهایی که برای تامین صلح و وحدت ملی به راه افتاده،  سهیم شود.

خیرالله خیرخواه از قوماندان های ارشد طالبان بوده و در دوره حاکمیت طالبان، مقام ولایت هرات را بر عهده داشت.

به گفته آقای رحمانی کمتیه رسیدگی به امور زندانیان سیاسی و شورای عالی صلح، پس از ارجاع ایمیل وکیل خیر اله  خیرخواه از سوی دفتر ریاست جمهوری، تصمیم گرفته است تا هیئتی را برای دیدار با زندانیان افغان و بررسی وضعیت آنها به گوانتامو اعزام کند.

گفته می شود که حدود بیست تن از سران طالبان در زندان گوانتانامو در بازداشت هستند و به باور شورای عالی صلح رهایی آنها  باعث مي گردد تا رهبران خويش را برای گفتگو تشويق كنند.

امریکا پیش از این، موضوع رهایی زندانیان طالبان در گوانتانامو را در بدل معامله سیاسی رد کرده بود.

 

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد