جنوب شرق

371
۳ اسد ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

اداره محلی پکتیا استفاده از کلدار پاکستانی را در این ولایت ممنوع کرده است

مقام‎های محلی پکتیا از دو ماه بدین‎سو استفاده از کلدار پاکستانی در این ولایت را ممنوع قرار داده‎اند.
آن‎ها هشدار می‎دهند در صورتی که دکانداران نسبت به این موضوع بی‎توجهی کنند، دکان‎های شان بسته خواهد شد.
هدف از این کار ترویج بانک‎نوت‎های افغانی به جای کلدار پاکستانی در پکتیا است.
نثارحبیب، یک باشنده پکتیا، ضمن استقبال از این تصمیم مقام‎های محلی می‎گوید در صورتی که با افراد خاطی به صورت جدی برخورد شود، در آینده نزدیک، بانک‎نوت‎های افغانی جای کلدار پاکستانی را در این ولایت خواهد گرفت.
وی گفت که هرچند برنامه‎های آگاهی عامه شاروالی شهر گردیز، مرکز پکتیا، در ترویج پول افغانی در این ولایت مؤثر بوده است، ولی لازم است تا سایر ادارات نیز در این زمینه برنامه‎هایی را طرح و اجرا کنند.
اما اسماعیل، یک باشنده دیگر پکتیا، بدین باور است که نبود نرخ‎نامه در بازارهای پکتیا، کمپاین ترویج بانک‎نوت‎های افغانی در این ولایت را با مشکل روبه‎رو کرده است.
او گفت که برای جلوگیری از استفاده کلدار پاکستانی در داد و ستدهای روزمره، باید در تمام بازارهای پکتیا نرخ‎نامه مناسب وضع شود و همه به پیروی از این نرخ‎نامه ملزم شوند.
با این حال، عبدالولی سهی، معاون والی پکتیا، می‎گوید که طرح منع استفاده از کلدار پاکستانی در این ولایت با موفقیت در حال اجرا است.
او هشدار داد که اگر دکانداران در برابر طرح منع استفاده از کلدار پاکستانی تمکین نکنند، دکان‎های شان بسته خواهد شد.
این در حالی است که در داد و ستدهای روزمره در بازارهای بسیاری از ولایت‎های جنوبی و شرقی کشور به جای پول افغانی از کلدار پاکستانی استفاده می‎شود.
هرچند پیش از این در بسیاری از این ولایت‎ها طرح منع استفاده از کلداری پاکستانی به اجرا گذاشته شده است، ولی هنوز هم دیده می‎شود کلدار پاکستانی در این بازارها به صورت چشم‎گیر مورد استفاده قرار می‎گیرد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد