داغترین-خبر

225
۱۱ سنبله ۱۳۹۸
نویسنده: فرشته هاشمی

احزاب سیاسی به محکمه عادلانه کمیشنران پیشین کمیسون های انتخاباتی تاکید دارند


شماری از احزاب سیاسی و نهاد های ناظر از اعضای قضائی محکمه مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری میخواهند که قضیه اعضای پیشین کمیسیون های انتخاباتی را بگونه غیر سیاسی و عادلانه فیصله کنند.

این در حالی است که ۱۴ تن از اعضای پیشین و کارمندان  کمیسون های انتخاباتی به دلیل سوء استفاده از صلاحیت های وظیفوی، اخذ رشوه ودست کاری در نتایج آرای برخی از حوزه های انتخاباتی در انتخابات ولسی جرگه از وظایف شان برکنارشده و به لوی سارنوالی معرفی شده بودند.

محکمه ابتدایی افراد متذکره امروز(دوشنبه، ۱۱ سنبله) درمرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری برگزار گردید .

نهاد های ناظر بر انتخابات هرچند از برگزاری علنی محکمه این افراد استقبال می کنند؛ اما می گویند که انتظار میرفت این محکمه زودتر برگزارشود.

یوسف رشید رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) به کلید می گوید که محکمه نباید با این قضیه برخورد سیاسی کند.

آقای رشید می افزاید :«تصمیم این محکمه در قبال اعضای پیشین کمیسون های انتخاباتی می تواند در جلوگیری از فساد وتقلب در انتخابات ریاست جمهوری کمک کند.»

او هم چنان از محکمه می خواهد که با متهمین این قضیه برخورد شفاف نماید تا درس عبرتی باشد برای افراد که در سایر پروسه های ملی کار می کنند.

وی می افزاید که تصمیم  باید به گونه جدی و عادلانه صورت بگیرد .

در همین حال نور رحمان اخلاقی یکی از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی می گوید که اعضای قبلی کمیسون های انتخاباتی در انتخابات ولسی جرگه به تعهدات شان در قبال احزاب عمل نکرده و با آنها بازی نمودند.

وی بر برگزاری علنی این محکمه امیدوار بوده و می گوید که این کار تاثیر زیادی بربرگزاری انتخابات ریاست جمهوری خواهد داشت .

انتخابات ولسی جرگه به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان برگزار گردید که این انتخابات با اعتراضات گسترده مبنی بر فساد و تقلب روبرو شد و سرانجام ۷ کمیشنر کمیسون مستقل انتخابات ۵ تن از کمیشنران کمیسون شکایات انتخابات و دو تن از کارمندان کمیسون انتحابات از وظایف شان برکنار و به لوی سارنوالی معرفی شدند.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد