خبرهای داخلی

۷ دلو ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

احتمال نهایی شدن طرح توافق نامه صلح با طالبان

رسانه های خارجی گزارش داده اند که نمایندگان گروه طالبان و امریکا پس از شش روز مذاکره در شهر دوحه قطر به توافق نهایی احتمالی دست یافته اند.
به نقل از خبرگزاری رویترز، نمایندگان گروه طالبان و زلمی خلیلزاد نمایند ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان پس از شش روز گفتگو به توافقاتی دست یافته اند که احتمالا این توافق نهایی شود.
بر بنیاد گزارش رویترز، منابعی گفته است که امریکا پذیرفته پس از این توافق‌نامه در مدت ۱۸ ماه نیروهایش را از افغانستان بیرون کند.
در عین حال منابع گروه طالبان نیز گفته اند که در حال نهایی کردن برنامه‌ای برای آتش‌بس در افغانستان هستند و اینکه پس از اجرایی شدن این برنامه، با دولت افغانستان وارد گفت‌وگو خواهند شد.
به گفته این منابع گروه طالبان، رهایی زندانیان این گروه، بیرون شدن نام اعضای طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد و احتمال ایجاد یک اداره موقت در کابل نیز در این مذاکرات به بحث گرفته شده است.
در همین حال آقای خلیلزاد نسبت به این گفت‌وگوها ابراز رضایت کرده و گفته است که در این مذاکرات پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در مورد مسایل حیاتی صورت گرفته است.
آقای خلیلزاد در صفحه توییتر خود نوشته :” ما با استفاده از روندی که به وجود آمده، به گفت‌وگوهای خود ادامه خواهیم داد. هنوز یک تعداد مسایل باقی‌ است که لازم است روی‌شان کار صورت گیرد. تا زمانی که روی همه‌چیز توافق نشده است، توافقات نهایی نیست؛ و این ، شامل یک گفت‌گوی بین‌الافغانی و نیز آتش‌بس همه‌جانبه می‌شود.”
ذبیح الله مجاهد یکی از سخنگویان گروه طالبان با نشر اعلامیه یی گفته اند که توافقاتی ابتدایی در مورد مذاکرات صلح صورت گرفته و نیاز به نشست های بعدی نیز می باشد.
در این اعلامیه گروه طالبان آمده :” در این مرحلهء مذاکرات، به اساس آجندای مقرره در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و دیگر مسائل مهم و مربوطه بحث و پیشرفت صورت گرفت؛ اما چون موضوعات سنگین است و به بحث های زیادی نیاز دارد، فیصله صورت گرفت که در مورد بعضی مسائل لاینحل نشست های دیگری انجام خواهد شد، تا به مسائل لاینحل متباقی نیز راه مناسب و مفید پیدا شود و نیز هر دو طرف جریان مجلس را با بزرگان خود شریک نموده، هدایت بگیرند.”
گفتنی است که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، دوحه را به مقصد کابل ترک کرده و پس از انجام مذاکرات با طالبان با مقامات دولت کابل دیدار می کند.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد